Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pomohla mi také amnestie

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Deník z 14.1.2013

Druhý finalista Karel Schwarzenberg řekl Deníku:

Průzkumy veřejného mínění mu nedávaly šanci na postup. Nakonec stačilo málo a Karel Schwarzenberg (TOP 09) mohl první kolo vyhrát.

Byl jste původně téměř outsiderem volby. Co to změnilo?
Dle mého názoru se mnoho pohnulo teprve v té době od Vánoc. Najednou lidé pochopili, že je to významná volba, a kvůli amnestii a jejím okolnostem si uvědomili, že prezident je i významná politická osobnost. Lidé to chápali spíše jako reprezentativní funkci, jak se lidově říká, že je to kladeč věnců. Voliči teď zjistili, že to má důležitý politický rozměr, a začali rozhodovat politicky.

Bude vaše kampaň založena i na chybách Miloše Zemana z dob jeho vládnutí?
Jenom tehdy, když mě k tomu přinutí. Nerad bych vedl kampaň plnou osobních útoků, asi se tomu nevyhnu, ale rád bych, kdybychom toto nedobré pole opustili.

Miloš Zeman vás činí odpovědným za nepopulární zákony této vlády. Za co je odpovědný on?
Kauza Bamberg, kauza Olovo, opoziční smlouva.

Bude v případě zvolení na Hradě i vaše paní? Už se učí česky?
Ona se česky učí. Bohužel to musela přerušit kvůli své nehodě, kterou měla před dvaceti lety. Byla úplně ochrnutá (po pádu na lyžích - pozn. red.) a musela se soustředit na rehabilitaci. Teď už je takříkajíc pohromadě. Asi by nemohla převzít všechny povinnosti, které jsou obyčejně spojeny s úřadem první dámy. Pořád je postižená.
Třeba byt ve Vídni jsme tak upravili, že se tam může bezpečně pohybovat. Tady bychom všechno museli pro ni přebudovat. Člověk, který je tak postižený, nemůže pracovat zcela normálně. Dneska mi ale volala. Volbu sledovala na České televizi, kterou můžeme ve vídeňském bytě také naladit. Když bylo jasné, jak to dopadne, hned mi volala a strašně mi blahopřála. Měla z toho velikou radost.

.