Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Pomohla mi amnestie

 

Rozhovor redaktora Tomáše Menschika s ministrem Karlem Schwarzenbergem v týdeníku Týden z 14.1.2013

Zvrat v podpoře voličů nastal na Nový rok, kdy Václav Klaus vyhlásil amnestii. Pak si lidé uvědomili, co všechno Hrad zmůže. V rozhovoru pro skupinu novinářů to řekl finalista prezidentské volby a ministr zahraničí KAREL SCHWARZENBERG.

* Do druhého kola jdete s Milošem Zemanem. Hned v prvním vystoupení dal najevo, že vám bude připomínat zodpovědnost za nepopulární kroky vlády. Nesečtou vám to i voliči?

Lidé nejsou tak blbí, aby si pletli volbu do sněmovny s volbou prezidenta. Miloš Zeman se o to samozřejmě pokouší. Já se ale nezříkám odpovědnosti za vládu. Naopak jsem přesvědčený, že za některé tvrdé a nepříjemné kroky nám lidé v budoucnosti budou vděční. Když se podíváte na finanční situaci České republiky a její rating, jsme skvěle připravení do budoucna. V příštích dvou letech se to už projeví.

* Pokusíte se na svou stranu získat levicové voliče a vzít je Zemanovi?

Nevím, co se mi podaří. Voliči by si měli uvědomit, že dělení na pravici a levici je poněkud nesmyslné. Některé kroky levicových politiků vedou doprava a naopak. U nás vůbec není jisté, co levice a pravice znamená. Já jsem konzervativní politik, nikoli pravicový. V minulém životě jsem měl a mám dodnes s mnohými sociálními demokraty přátelské vztahy. Nepovažuji se za člověka, který je pro opravdového sociálního demokrata nepřijatelný. Něco jiného je, že příznivci komunistické strany mě asi nedostatečně ocení.

* Zaměříte svou kampaň na osobu protivníka? Budete se i vy vůči němu vymezovat?

Jen když mě k tomu přinutí. Nerad bych vedl kampaň plnou osobních útoků. Asi se tomu nevyhnu, ale byl bych rád, kdybychom toto nedobré pole opustili.

* Váš protivník vás činí zodpovědným za nepopulární zákony. Za co je podle vás zodpovědný on?

Opoziční smlouva, aféry Bamberg a Olovo.

* Zeman zmiňoval i vaši zodpovědnost za Miroslava Kalouska. Byl by to on, kdo by vám například radil s obsazením míst v radě České národní banky?

Byl by jedním z několika odborníků, s nimiž bych se poradil. Nebyl by jediný a neměl by rozhodující vliv. Ptal bych se i bývalých členů bankovní rady, významných politiků, poslanců z rozpočtového výboru, prostě lidí, kteří tématu opravdu rozumí.

* Proč s vámi Kalousek nesledoval volební výsledky?

Nemáme spolu žádný problém.

* Ale proč s vámi neoslavuje?

Už v neděli musí jet na sjezd TOP 09 na Vysočinu, a tudíž si dnes dal pohov. Já jsem s ním telefonoval. On mi říká, že jde o prezidentskou kampaň, nikoli stranickou záležitost, a má naprostou pravdu. TOP 09 a Starostům jsem vděčný za jejich obrovskou podporu, ale všichni vědí, že prezidentská práce je něco jiného než stranická.

* Opustíte stranu, pokud budete zvolen prezidentem?

Samozřejmě. Ohledně vlády se nejdřív musím domluvit s premiérem, aby vše šlo hladce. Domluvím, kdo by mohl být mým nástupcem. To bude nějaký čas trvat, ale členství ve straně ukončím nejpozději v okamžiku, kdy budu zvolen.

* Byl jste celou dobu outsiderem kampaně. Co nakonec v posledních dnech přivedlo voliče na vaši stranu?

Přičítám to mému skvělému týmu. Opravdu pracovali na plné obrátky. Je to jejich zásluha.

* Věříte ještě výzkumům veřejného mínění? Nedávno jste měl pouhých sedm procent preferencí.

Mnoho se pohnulo v době od Vánoc. Najednou si lidé uvědomili, že jde o významnou volbu. Díky amnestii a podobným okolnostem si uvědomili, že prezident je významná politická osobnost. Předtím tu funkci vnímali jako reprezentativní, lidově se říká kladeč věnců. Najednou vypozorovali, že jde o důležité politické úkoly, tudíž se rozhodovali politicky.

* Nakolik vaší kampani prospělo, že jste se přihlásil k odkazu Václava Havla?

Hlásím se k odkazu Václava Havla a měl jsem hroznou radost, že mě přišli podpořit lidé, s nimiž jsem v prezidentské kanceláři spolupracoval před dvaceti lety. Rozešli jsme se 31. prosince 1992 a nezapomněli na mě.

* Využijete v kampani podporu kandidátů, kteří neuspěli?

Někteří ji vyjádřili okamžitě, za což jsem nesmírně vděčný. Budu mluvit s každým, kdo soutěžil, a budu se ptát, zda mě podpoří.

* Oznámíte ještě před závěrečným kolem, koho byste zaměstnal ve svém týmu na Hradě?

To říkat nebudu. Oznámím to až v okamžiku, kdy budu zvolen.

* Voliči by se možná rozhodovali i podle lidí, které s sebou chcete přivést.

Myslím, že ne. Kancelář prezidenta považuji za normální úřad, tak bych tam přizval úředníky, o kterých vím, že mají odpovídající vlastnosti. Nepřijímal bych lidi na ideologické pozice, ani členy strany TOP 09 nebo Starostů. Rozhodoval bych se podle pracovních výsledků. Úřednická kariéra není vhodná jen pro tiskového mluvčího. Ten by měl mít zkušenosti v novinařině.

* Pokud vás lidé zvolí, bude s vámi na Hradě vaše paní? Učí se česky?

Učí se česky. Dnes mi volala, strašně mi blahopřála a měla z toho velkou radost. Sledovala volby v České televizi, což v našem vídeňském bytě můžeme. Bohužel ale měla přesně před dvaceti lety nehodu a zůstala plně ochromená. Kvůli tomu patrně nebude přebírat veškeré povinnosti, které jsou spojené s úkoly první dámy. Byt ve Vídni jsme jí upravili, že se tam může pohybovat. Tady bychom pro ni všechno museli přebudovat. Když je člověk těžce postižený, nemůže se chovat, jako že se nic neděje.

.