Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Karel Schwarzenberg: Ještě nechci krmit veverky

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Deník z 21.1.2013.

Ostrava - Řada stojí až ven. Je jasné, že dovnitř se všichni nedostanou. Dneska se v Divadle Petra Bezruče ale nehraje žádné představení. Představit se sem totiž přišel Karel Schwarzenberg, jeden ze dvou kandidátů na prezidenta. Zájem o to, potkat se s ním mají mladí lidé, stejně jako důchodci. Ti, kteří už jsou definitivně rozhodnuti, že jejich favorit je právě „Karel", si hrdě na prsa připínají placku s nápisem „Volím Karla". Jiní asi ještě nemají vybráno a doufají, že po téhle debatě už budou mít jasno.
„Co očekávám? Že pana Schwarzenberga uvidím na vlastní oči a podle toho,jaký na mě udělá dojem, se rozhodnu. Nevěřím televizním debatám, věřím sama sobě," říká pětašedesátiletá Ludmila Málková.
Starší pán na vozíku drží v rukou knihu Knížecí život. Doufá, že mu ji Karel Schwarzenberg podepíše. „Mám ho rád. Těším se, že se s ním potkám," říká.
Než se na pódiu objeví samotný kníže, písničkou S tebou vyjádří zpěvačka Marie Rottrová, koho sem přišla podpořit, a koho tedy za týden bude volit. Ke Karlu Schwarzenbergovi se hrdě hlásí i moderátor diskuse, herec Petr Rychlý. Připouští, že je to poprvé, co něco takového udělal.
„Je to krásný pocit, že mohu otevřeně říct, koho podporuji," konstatuje.
Bouřlivým potleskem, který vypadá, že hned tak neskončí, vítají lidé Karla Schwarzenberga. A kdo čeká nudnou, politickou debatu, ten je příjemně překvapen. Petr Rychlý má v zásobě řadu vtipů, a to včetně těch na adresu Karla Schwarzenberga. Průběžně ale padají i „vážné" otázky. „Proč jste vůbec kandidoval?" ptá se moderátor. „Nejdříve musíte umět řemeslo, a já měl možnost dva roky pracovat na Hradě jako kancléř, takže jsem tak mnohé poznal," odpovídá Karel Schwarzenberg. Dodává, že díky své funkci ministra zahraničí zná mnohé tamní politiky, stejně jako situaci. „A také jsem si řekl: Dokud jsi svěží, a ne senilní, tak to musíš zkusit, a ne někde krmit veverky," usmívá se. „Já myslel, že to děláte pro prachy," podotkne ještě Petr Rychlý. „Kvůli kampani mi zakázali kouřit, pít whisky, nemám čas se najíst. Prostě pořád musím být střízlivý. Takže bych ani neměl zač je utratit," nenechá se Schwarzenberg zaskočit.

Tři sta třiatřicet stříbrných...

Dotkli se také toho, kvůli čemu je Karel Schwarzenberg veřejností často kritizován - že mu není rozumět. „Prý budou muset být titulky u novoročního projevu, pokud budete prezidentem," oznamuje panu knížeti Petr Rychlý. „Jsem pro. Aspoň se nebudu muset tolik soustředit a budu si moct brblat jako normálně," míní Schwarzenberg a poté ještě předříká známý jazykolam Tři sta třiatřicet stříbrných..., aby lidem dokázal, že skutečně mluvit umí.
Herečka Jitka Čvančarová, bývalá olympionička Věra Čáslavská i zpěvačka Marie Rottrová také dostaly prostor, aby vysvětlily, proč v prezidentské volbě podporují právě Karla Schwarzenberga. Shodly se na tom, že bychom díky němu měli prezidenta, který dokáže být nadstranický, a navíc v politice potřebujeme gentlemana.
Možnost ptát se dostanou také lidé z obecenstva. Zajímají je Schwarzenbergovy neřesti i to, jak prožívá televizní duely s Milošem Zemanem, a chtějí vědět, proč si myslí, že by měli volit právě jeho. Zhruba po dvou hodinách debata končí. Krátce před 21. hodinou se Karel Schwarzenberg objevuje také v klubu Fabric v Přívoze, kde se na jeho podporu konal koncert.

***

Na co se lidé také ptali?

* Andreas:Cyklista Lance Armstrong se nedávno přiznal k dopingu. Máte také nějakou neřest,ke které byste se jednou mohl přiznat?

Karel Schwarzenberg:Ano,neřestí mám hodně,ale přehršel z nich už bohužel nemohu vykonávat.

* Lukáš:Jakou máte rád muziku?

Karel Schwarzenberg:Musím přiznat,že příliš velký hudebník nejsem. Co rád poslouchám,se mění s věkem. Teď si třeba rád poslechnu jazz,blues i některé naše kapely,se kterými jsem měl možnost se seznámit.

* Naďa:Co vám v poslední době udělalo radost?

Karel Schwarzenberg:Denně mi radost dělá celý můj tým,kterými pomáhá v prezidentské kampani. Mám radost,když vidím jejich nadšení. Kolikrát sedí v práci do dvou do rána,ráno brzy vstávají a zase jedou dál. A také mi udělala radost návštěva mé dcery s vnučkou a SMS,že další vnučka je na cestě.

* Iveta:Co se vám honilo hlavou při debatách s Milošem Zemanem?Bylo vidět,že máte nadhled,ale jak to skutečně bylo?

Karel Schwarzenberg:Ten nadhled je jen taková přetvářka. To,co jsem si skutečně myslel,zde nemohu říct, protože je tu spousta dam,takže se to nehodí.

* Štěpán:Můžete shrnout argumenty,proč by lidé měli volit vás,a ne pana Zemana? A proč si myslíte,že máte podporu hlavně mezi mladými?

Karel Schwarzenberg:Nejsem kompetentní hodnotit, proč mě mladí podporují. Je to jejich volba a nevím,jak se stalo,že se ke mně tak přimkli. A proč mě, a ne Zemana? Politický život Miloše Zemana naznačuje,že by to nebyl prezident,který by náš národ spojoval,nýbrž rozděloval. Vždy by kladl důraz na pojmy pravice a levice a myjsme tam nahoře a vy dole. Toto může dělat,ale nemůže být prezidentem. Prezident by neměl být rozdělovačem.

* Lýdie:Nezdá se vám,že se stát chová trochu macešsky k neziskovým organizacím?

Karel Schwarzenberg:K neziskovkám by se stát určitě mohl chovat lépe,ale když se škrtá v rozpočtu všem,tak ani neziskové organizace nemohu být výjimkou. Musíme se naučit to,co už například funguje v Americe -že neziskovky nečekají jen na pomoc státu,ale také na pomoc obyčejných lidí.

* Honza:Kdy jste byl naposledy v divadle a na čem?

Karel Schwarzenberg:Už je to strašně dlouho. Naposledy někdy před třemi měsíci. Mé povolání má nevýhodu vtom,že pracuji hlavně na večer. Mívám řadu pracovních večeří a schůzek,a nemám tedy čas například na návštěvu divadla.

.