Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Zvolení bych považoval za zázrak

 

Rozhovor Oldřicha Dandy s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Právo z 28.1.2013.


* Jste zklamaný, že jste nevyhrál?

Nejsem. Po pravdě řečeno, já bych to považoval za zázrak.

* Proč?

Kvůli hospodářské krizi a úsporným opatřením, ale také z únavy z vlády se celé spektrum posunulo doleva. Také se velmi jasně vyslovil pan prezident Klaus. A také zafungovaly ty nekorektní lži. A když to řeknu otevřeně, nebyl jsem vždy docela dobře připraven. To je bohužel pravda.

* Takže jste přispěl k prohře svými výroky okolo Benešových dekretů?

To, že jsem řekl, že nejsou vyhaslé, ale neplatné, podle mého velkou roli nehrálo. Ale poškodilo mě to, že z toho udělali divadlo, Zeman mě dokonce osočil, že mluvím jako Sudeťák.

* Myslím, že horší byl váš výrok o tom, že Beneš by za dekrety dnes skončil v Haagu před mezinárodním tribunálem.

Podívejte se na Miloševiče, za co byl obžalován. Za vyhánění, které dělal v Kosovu. To nikdo nezpochybnil. Samozřejmě jsem i řekl, že po válce byla úplně jiná nálada a že to tenkrát nebylo trestné. Promiňte, ale fakta nemůžete popírat.

* Uškodilo vám to?

To ano, ale hlavně to, že začali říkat, že jsem zpochybnil stávající právní poměry. Dokonce mi někdo volal z Nového Jičína, že se tam šíří, že pokud bych se stal prezidentem, tak by se všichni museli učit německy. Co se mě ale opravdu dotklo, bylo překrucování mých výroků. Také to, když Zeman řekl, že moji rodiče byli obklopeni nacisty. Je pravda, že u nás bylo častěji gestapo. To ano. Ale jestli tímto myslel, že byli obklopeni nacisty, tak opravdu krásně využil informace.

* Podal jste trestní oznámení kvůli lživým inzerátům, které zadal pražský advokát Vladimír Zavadil. Může výsledek vyšetřování nějak ovlivnit volbu?

Volby určitě ne. Doufám ale, že ten zasloužilý důstojník StB Zavadil bude potrestán. Protože opravdu překročil hranice.

* Přemýšlel jste, že byste výsledek napadl, kdyby to bylo těsnější?

Ne. Výsledek je jasný, pouze jsem zhnusený.

* Vzal jste si ponaučení do další politické kariéry?

Asi to, co mi dával můj otec: Musíš vždycky říkat pravdu, ale někdy je vhodnější raději mlčet než říkat pravdu.

* Zeman hned vystartoval proti vládě a řekl, že by bylo nejlépe co nejdříve uspořádat předčasné volby, protože vládní stranu LIDEM nikdo nevolil. Jak se vláda bude bránit?

To je hlavně na panu premiérovi, a ten se o takových věcech se svými kolegy nerad radí. O tom, že bude dělat Zeman rozvratnou činnost, jsem neměl žádné pochyby.

* Nový prezident dal jasně najevo, že bude svou zahraniční politiku více směřovat na východ. Nebude teď těžší sladit českou zahraniční politiku než za Klause?

Horší to být může. Ale myslím, že se dohodneme, protože on je starý praktik a zkušený politik. Ale je možné, že mu o dohodu nepůjde a že chce otevřenou válku.

* Nebude to mít mnohem horší vláda, která přijde po vás a bude-li levicová, která mu nebude moci tolik odporovat ideologickými argumenty?

Když Klaus po zvolení Zemana nemusí uvažovat o emigraci, tak si říkám, jestli by o emigraci neměl uvažovat Bohouš Sobotka.

* Neurazilo vás, když jste se dozvěděl, že Klaus by uvažoval o emigraci, kdybyste se hlavou státu stal vy?

Mě to nepřekvapilo. On mě opravdu nemá rád. Což mi dal několikrát jasně najevo. Určitě si vzpomínáte, že mě nechtěl jmenovat ministrem zahraničí.

* Poté, co se ukázalo, že Zemanův tým použil v kampani několikrát lež, jak vám přijdou Klausova slova, že se Zemanem konečně zvítězila láska a pravda nad lží a nenávistí?

Nejvíce by se asi divil Václav Havel, kdyby slyšel, kdo a v jakém smyslu jeho slova používá. Je to jedinečná absurdita, to by v normální zemi nebylo možné.

* Proč jste si rozmyslel své předsevzetí skončit po konci této vlády s politikou a oblažil jste srdce svých spolustraníků z TOP 09 tím, že je povedete i do příštích sněmovních voleb?

Protože na mě naléhali.

* Budete na to mít sílu?

Prozatím sílu očividně mám. Kdo vydržel tento předvolební boj, tak může bojovat dál.

* Váš místopředseda Miroslav Kalousek dokonce řekl, že když jste se nestal prezidentem, stanete se premiérem.

To je hezký nápad, ale bude záležet, co na to řeknou voliči. My do toho ale půjdeme zvesela.

.