Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Musím se ozvat, když se Zeman pokouší zavádět moresy prezidentského systému

 

Rozhovor redaktora Oldřicha Dandy s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Právo z 6.4.2013

* Do voleb zbývá rok, a přitom to vypadá, že vláda je na umření. Jak to vidíte coby ministr zahraničí a předseda TOP 09: je to jen depresí z nekončící zimy, nebo to má nějakou hlubší příčinu?

Asi to bude tou zimou, ale myslím, že do voleb nechcípneme.

* Zvenku to vypadá, že má na kahánku.

To už tak vypadá dlouhou dobu. Podívejte se, vláda se stále drží. Jak se říká - o kom se mluví, že je na umření, žije nejdéle.

* Ve vládě se teď přete o sKarty. Už vám ODS vysvětlila, proč by je chtěla úplně stornovat?

Poněvadž by to byla dneska velmi oblíbená zpráva. To nám nemusí vysvětlovat.

* Ve středu jste karty na vládě neřešili?

Ne.

* Do kdy se o nich rozhodne?

Mělo by se rozhodnout. Zeptejte se premiéra, ne mě.

* Nebylo by přece jen lepší je zrušit, protože je proti nim velká část společnosti? Nakonec se funkce karty smrskla jen na průkazku. Není to už jenom váš truc, že na ní tolik trváte?

Je to docela smysluplná věc. Jen kvůli tomu, že teď je to neoblíbené - že se staly na začátku omyly vůbec nepopírám - to celé zrušit, bych považoval za unáhlené rozhodnutí.

* Budete na tom trvat až tak, že by se kvůli tomu rozpadla koalice?

Koalice se kvůli tomu nerozpadne, ale budeme na tom trvat.

* Proč myslíte, že je to dobrá věc? Přece jen - kritizují to invalidé, odbory, Úřad pro ochranu osobních údajů.

To je zajisté pravda, nicméně to znamená, že by se to mělo vylepšit, korigovat, opravit, ale ne úplně odhodit. Promiňte, ale když si koupíte auto za půl miliónu, a to auto je poněkud poruchové, tak ho také nespustíte do rokle, nýbrž se ho pokusíte opravit, aby ty peníze nebyly úplně ztracené.

* ODS pranýřuje na ministerstvu práce a sociálních věcí nejen sKarty. Premiér Nečas říkal, že je zbytečné bojovat proti zaměstnávání načerno, protože je to marginálie. Proč myslíte, že to dělá?

On je bývalý ministr práce a sociálních věcí a má dojem, že to ví všechno lépe, a proto takto mluví. Zahájil boj proti ministerstvu. Klíčovou otázkou není činnost ministerstva - a musím říci, že paní Müllerová se snaží a má velké pochopení pro opravdové sociální problémy -, ale problém je, že ODS jde na nervy, že jsme je v posledních průzkumech přeskočili. Takže teď jejich hlavní starostí není opozice, nýbrž my.

* Nemůžete si za to sami, protože si nenecháte ujít příležitost, abyste se do svých kolegů z koalice nepustili?

My sice nepopíráme, že jsme strana, která byla postavena na křesťansko-židovské tradici, ale tak dobří křesťané ještě nejsme, abychom nastavili druhou stranu tváře, když nám někdo dá facku.

* Co vládu ještě vlastně tmelí dohromady? Pamatuju se na vaše výroky, že když budou reformy, tak ve vládě už být nemusíte.

To je pravda. Ještě musíme dotáhnout poslední projekt, a to uvést v účinnost občanský zákoník začátkem příštího roku. Také reformy, o které teď bojujeme, musí být uvedeny do skutečnosti. Nemůžete, když je odhlasováno, se od všeho distancovat a říci - zákone, žij si sám. O to se musí vláda starat. Vládní majoritu také drží povědomí všech poslanců, že dvě třetiny z nich by se už po volbách nedostaly do Sněmovny.

* Někteří tvrdí, že vládu drží pohromadě jen kontrakt na Temelín.

Já bych řekl, že nejvíce tmelí obava o poslanecká křesla. Temelín je jistě důležitý, ale je tu spousta otázek. Například jestli po změně hospodářských okolností má dostavba Temelína vůbec smysl. Byť jsem zastáncem, abychom byli co nejvíce energeticky soběstační, ale všechno má své hranice a nesmí to stát příliš mnoho peněz. Po Fukušimě a také pokrokem techniky se dnes jaderná elektrárna značně prodraží. Navíc navzdory očekávání díky novým trhům ceny energií klesají. ČEZ proto chce garantované ceny. Jsme ale v zemi, která je poměrně silně průmyslová a má velkou potřebu energií. Kdybychom dopustili, aby tu byla energie výrazně dražší než u našich konkurentů, tak bychom se sami dovedli do zkázy. Dneska se celá problematika jeví poněkud jinak než před několika lety. A to jsou vážné otázky, které si naše vláda, nebo jiná vláda, bude muset klást.

* Myslíte, že ty ekonomické argumenty padly a už jde jen o politiku?

Dnes se všechno jeví jinak, ale není možné vycházet ze stanovisek, která byla správná před dvaceti lety.

* Nebylo by pro vás lepší, kdyby vláda padla a byly by předčasné volby, když TOP 09 má dobré preference?

Preference je jedna věc, historie voleb druhá. Kdo nechá vládu padnout, a to je celoevropská zkušenost, ten na to doplatí. Kdo vypadá jako kazisvět, doplatí na to. Preference mohou být za měsíc úplně jiné. To je slabý důvod.

* Jak funguje vláda?

Velice klidně.

* Tomu lze jen těžko věřit, když z úst ministra financí Kalouska slyšíme, že premiér je na odpis. Petr Nečas také nelení a každou chvilku ostřeluje vaše ministryně.

Kdo zná politiku v Evropě za posledních čtyřicet let, tak se tomu nediví. Stejné je to v Itálii nebo v Rakousku, prostě kde jsou koalice, tam se to děje. Jak se přibližují volby, jsou tyto jevy častější. To je jedna věc, ale jak zasedneme ve Strakovce při jednání vlády, začíná dělná atmosféra, probíráme zákony, bavíme se velice věcně. To neznamená, že již při následující tiskovce to nemůže jiskřit. Neberte to tak vážně.

* Myslíte si, že do konce volebního období vláda vydrží?

Nejsem si jist, ale může to tak být.

* Nevypadá to, že to myslíte s koalicí příliš vážně, když se nedokáže ani za tři měsíce dohodnout na nové koaliční smlouvě. V čem je problém?

Trvá to, ale myslím, že koaliční smlouva snad ještě bude.

* Aby se nestalo, že ji dáte dohromady měsíc před volbami...

Po pravdě řečeno máme vládní program, toho se držíme, a jsem přesvědčen, že můžeme žít i bez koaliční smlouvy.

* Po prezidentské volbě jste říkal, že vztahy s Milošem Zemanem určitě nebudou horší, než byly s Václavem Klausem. Poté, co vás nepozval na vyvěšování evropské vlajky na Hrad a co vám zablokoval jmenování velvyslanců, to tak nevypadá.

Všechno je možné. Tak jsem se mýlil.

* Máte nějakou páku na prezidenta, abyste ho přesvědčil, aby na seznamu velvyslanců neseděl?

Ne. Dle ústavy to může brzdit, jak dlouho chce.

* Proč nechcete Livii Klausovou? Přece jen za deset let na Hradě řemeslo odkoukala.

Ne. Reprezentace není diplomacie. Nestačí si myslet, že když uspořádám večeři, tak je moje práce velvyslance naplněna. Dneska je práce velvyslance velice speciální, musíte být na to vyškolen, a to chybí.

* Nevadí vám to jenom kvůli tomu, že se v předvolební kampani dala na stranu Miloše Zemana, a dokonce se dotkla vaší ženy, když řekla, že si nepřeje první dámu, která neumí česky?

My jsme se tomu smáli, moje žena se tomu smála, to opravdu neberu vážně. Jsem zastáncem toho, že poslanecké posty, hlavně ty důležité - a Slovensko je pro Českou republiku důležité - by měli zastávat profesionálové.

* Ale s Klausovým šéfem protokolu Forejtem jste udělal výjimku. Aby vám prezident podepsal reformní zákony, souhlasil jste s jeho vysláním do Vatikánu.

To je naprostá pravda. Souhlasím, že jsem potom vyjednal s panem prezidentem, tedy já jsem to nevyjednal, ale byl vyjednán kompromis s panem prezidentem a v rámci toho kompromisu byl schválen i Forejt. Je to pravda, ale to neznamená, že je to správný postup.

* Když jste se dokázal domluvit s Klausem, proč jste nevyřešili naráz všechny výměny velvyslanců a čekal jste na Zemana?

Já jsem nečekal na prezidenta Zemana. Nesmíte zapomenout, že velvyslanec do Bratislavy byl schválen ještě prezidentem Klausem. Dokonce Klaus při poslední návštěvě Bratislavy řekl, ten tady bude příště velvyslancem, protože to podepsal. Ale než to stávající velvyslanec v Bratislavě mohl předat slovenské straně, dostal telefon od Zemana, že to má pozastavit.

* Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček argumentuje tím, že velvyslanci jsou zástupci prezidenta, a je tedy logické, že do toho chce pan prezident mluvit.

Může jen schvalovat - nebo odmítnout.

* Jak se díváte na návrh prezidenta, aby byl Vladimír Remek jmenován velvyslancem v Moskvě?

Uvidíme, jestli u pana prezidenta pokročí jmenování velvyslanců.

* S ním byste neměl problém, když je to zástupce europoslanec za KSČM?

Je to rozumný člověk, zná a má zkušenosti z Ruska. Mohu si to představit, ale uvidíme, jestli se pan prezident uvolí a schválí velvyslance. Pak navrhnu také Remka.

* Nenarazíte s tím u svých příznivců?

Samozřejmě že budou nadávat. A jak. Nejenom moji příznivci. Mnoho jiných také.

* Myslíte si, že vám prezident dělá naschvály, když vás nepozval na vyvěšování vlajky EU?

Nebyla to přehnaná vstřícnost. Ale snad mi chtěl ušetřit čas.

* Nebylo by dobré se s ním sejít a vyříkat si to?

Samozřejmě by bylo dobré, abychom se setkali. Spolupráce může být dobrá, když každá strana respektuje své meze.

* Prezident nerespektuje své meze?

Řekněme, že se pokouší zavádět moresy přibližující se prezidentskému systému, a proto musím hned na začátku říci - prosím, tudy cesta nevede.

* Čeští podnikatelé vás kritizují, že jim kazíte obchody, když neustále ve světě upozorňujete na nedodržování lidských práv. Jsou jejich výhrady na místě?

Oni to tvrdí, ale není to úplně pravda. Je dobrou tradicí od roku 1990, že česká zahraniční politika klade velký důraz na lidská práva. Na tom budu trvat. Sám jsem starý bojovník za lidská práva, považuji to za správné a budu bojovat za lidská práva celý život. Malá země, jakou jsme, bude vždycky v zahraniční politice hrát jenom omezenou roli. Může hrát větší roli, když si najde svoji niku (specifické místo). Například ve Švýcarsku, v Ženevě i jinde se setkávají ve vší diskrétnosti nejrůznější znesvářené strany a jednají spolu. Také Norsko je známo zprostředkovatelskými misemi všude na světě. My jsme jako bojovníci za lidská práva uznáváni v Jižní Americe, v Barmě, všude ve světě. Bylo by ohromnou chybou, kdybychom se od toho odvrátili. Oslabili bychom naše mezinárodní postavení.

* Neobáváte se tlaku, abyste tuto politiku opustili, jak bude zesilovat krize a podniky nebudou mít zakázky?

To všechno jsou do valné míry spíše pověry než pravda. Například nám vytýkají styky s dalajlamou - a podívejte se na náš export do Číny. Stoupá utěšeně. Když lidé naše zboží chtějí a je to zboží dobré, tak ho koupí nezávisle na tom, jestli se postavíme za lidská práva, nebo ne. To jenom méně úspěšní podnikatelé říkají - Schwarzenberg se staví za lidská práva, než aby se zastal nás, proto jsme neuspěli. Úspěšné firmy jsou úspěšné kvůli svým výrobkům a proto, že jsou dobří obchodníci.

* A nyní k preferencím. Co říkáte na to, že rostete nejen vy jako TOP 09, ale i zemanovci?

Je samozřejmé, že čerstvě zvolený prezident bude mít mnohem víc přátel než čtrnáct dní předtím. Doufám, že si uvědomuje, že i tento jev je poněkud přechodný.

* Kdyby dopadly volby tak, jak předvídají průzkumy, bylo by hodně těžké udělat koalici. Byla by možná jen mezi ČSSD a komunisty, nebo s vámi. Která koalice by vám byla milejší?

To je abstraktní otázka, na kterou neodpovídám. Koalici je možné dělat den po volbách, bez toho je to pouhé kecání do větru.

* Co byste udělal, kdyby za vámi přišli sociální demokraté a řekli: udělejte to s námi, nebo to uděláme s komunisty?

Kdyby přišla sociální demokracie a řekla: my máme tuto věcnou nabídku, tak se o tom můžeme bavit. Ale pokud přijdou a budou vydírat: buď přijmete naše podmínky, nebo půjdeme s komanči, tak řekneme, ať si jdou. Pak uvidíme, jak na to doplatí, a budeme s klidem přihlížet, jak se sami znemožní.

* Vám by nevadilo být ve vládě se sociální demokracií v současném složení?

Já mám trošku odlišný postoj než někteří moji přátelé, a je to dáno také mou minulostí. Jak známo, do roku 1989 jsem žil v Rakousku a měl jsem tam se sociálními demokraty vynikající vztahy, ať to bylo s kancléřem Kreiským, nebo s dnešním prezidentem Heinzem Fischerem. Je příznačné, že ani s Klausem, ani se Zemanem jsem si nikdy netykal, a s Heinzem Fischerem si tykám již čtyřicet let. Já nemám předsudky proti sociální demokracii. Problém je spíše v tom, že u nás to není úplně sociálně demokratická strana. ČSSD sice nese sociálnědemokratické jméno, ale valná většina lidí se překabátila z jiných stran. I Zeman i Paroubek byli původně v jiných stranách, a když viděli politickou šanci, tak se této strany chopili. Nezapomenu na scénu z pohřbu Zdeňka Mlynáře: po obřadu ke mně přišel poslanec sociální demokracie pan Wagner a ptal se mě, jak vidím šance jejich strany. Já jsem říkal: Příští volby asi vyhrajete. Což byla také pravda. Ale dodal jsem: Což o to, ale já vidím jednu potíž. Jak chcete vybudovat sociální demokracii bez sociálních demokratů? On se na mě podíval a řekl: Vy máte pravdu. V tom je ta potíž. Je tady zatraceně málo sociálních demokratů. Nedávno zemřel Rudolf Battěk, toho jsem měl hodně rád a byl to opravdový sociální demokrat. Držel vlajku sociální demokracie po celých čtyřicet let, což ovšem vedlo k tomu, že hned v roce 1990 na popud pana Paroubka, který na něj napsal udavačský dopis, byl vyloučen ze sociální demokracie. To je problém s touto stranou.

* Ještě jedna zahraničněpolitická otázka. Schyluje se v Koreji k válce?

Já jsem přesvědčen, že byť jsou to vrazi, nepředpokládám, že to jsou sebevrazi. K blbému vystupování došlo z obou stran. Nejdřív provedli Korejci raketové testy, načež v odvetě zahájili Američané v Jižní Koreji manévry. Na to musel režim dokázat, že se nebojí. Situace je nebezpečná, protože blbostí jednoho nebo druhého může vylétnout jiskra, která zapálí spor. Myslím, že ani jedna strana válku nechce, protože pro severokorejský režim by to bylo vražedné, ale bylo by to zničující i pro celý poloostrov.

.