Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Nikomu z pražské TOP 09 nepotřebuji radit v utajeném lokálu

 

Rozhovor redaktora Jana Kálala s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu lidovky.cz z 24. 5. 2013


Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg odmítl nařčení ODS, že pražští zastupitelé jeho strany jsou pouze figurky. V rozhovoru pro Lidovky.cz doporučuje premiérovi Petru Nečasovi, aby se zklidnil a do politiky v Praze se moc nepletl.

Lidovky.cz: Co říkáte výpadům ODS vůči vám? Vedení občanských demokratů včera kritizovalo, že Bohuslav Svoboda vás jako primátor podpořil v prezidentské volbě a vy se teď neozvete na jeho obranu...

Zaprvé: když jsem s někým v koalici a sám nemám kandidáta, tak podpořím koaličního kandidáta. To se i v jiných zemích považuje za samozřejmé. Zadruhé: to jsou pražské věci a já jsem přítelem subsidiarity, musí si to vyřídit pražská topka s pražskou ODS. Považuji za ne příliš smysluplné, kdybychom se do toho vkládali my z vedení strany. A doporučil bych to i panu premiérovi Nečasovi, aby se do toho moc nepletl. Lidé ze zastupitelstva jsou rozumní, vědí, o co jim jde. Zabývají se pražskými problémy. Měli bychom jim přenechat to, ať se rozhodnou, co sami chtějí.

Lidovky.cz: Říkáte, že na zastupitelstvu jsou rozumní lidé. Viděl jsem ale vyjádření ODS, že je to snaha udělat z figurek TOP 09 politické osobnosti. A že není šance, aby se to povedlo. Co tomu říkáte?

Kdo to kdy pravil?

Lidovky.cz: Premiér Petr Nečas...

Musím říci, že zastupitelé jsou mladí lidé, to je pravda. A jsou teprve pár let v politice. Ale jsou zdatní, to nejsou nějaké figurky. Když si pan premiér myslí, že potají v nějaké zadní místnosti utajeného lokálu říkám Hudečkovi nebo Vávrovi, jak se mají na zastupitelstvu chovat, tak je to výmysl. Samozřejmě, že než to udělali, jsem chtěl vědět, co se děje. To už jsem byl ale daleko od Prahy na Arabském poloostrově. Říkám, že v ně mám důvěru. Oni mají v Praze zodpovědnost a byli tu zvoleni. Takže musí vědět, co dělají.

Lidovky.cz: Bojíte se, že se pražský konflikt ODS a TOP 09 může větší měrou přelít na celostátní úroveň?

Doporučil bych trochu větší rozvahu a chladněji o věcech uvažovat. Pražská nebo krajská úroveň je pražská nebo krajská úroveň, celostátní úroveň je něco jiného. A nemělo by se to poplést. Ostatně ani bývalý primátor Svoboda, ani pan premiér mi v posledních dnech nezavolali. Takže jsou očividně docela v klidu.

Lidovky.cz: A že představitelé ODS opakovaně útočí na vašeho 1. místopředsedu Miroslava Kalouska?

To je v této zemi už 20 let takový divný folklór, že za vším zlým stojí Kalousek. Že on je kníže temnoty a je na všem vinen. Tuto píseň znám už více než 20 let.

 

.