Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Proboha, co se to u vás děje? ptají se mě v zahraničí

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu tyden.cz z 3. 7. 2013


Za hranicemi budí situace kolem české vlády na tvářích tamních politiků úsměvy. "Proboha, co se to u vás zase děje?" ptali se prý ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) v Lucembursku. Vláda Jiřího Rusnoka bude podle šéfa TOP 09 plnit přání prezidenta Miloše Zemana a TOP 09 ji odmítá. Zároveň však nepředpokládá, že dostane šanci koaliční kandidátka na předsedkyni vlády Miroslava Němcová.

Na ministerstvu zahraničí by vás měl podle návrhu premiéra Jiřího Rusnoka vystřídat Jan Kohout. Jak se změní zahraniční politika?

Nějaké změny budou. Každý ministr má své preference. Celá vláda byla ustanovena, aby pan prezident měl možnost své vlastní představy všude posazovat. To je jasné.

Kohout si dal za cíl obsadit volná místa velvyslanců.

To je jasné, že Kohout jmenuje velvyslance. Je to možné, jen když se to domluví s panem prezidentem (ministr Schwarzenberg se na jménech ambasadorů s prezidentem Zemanem neshodl, Zeman proti vůli Schwarzenberga prosazoval Livii Klausovou na velvyslanectví na Slovensko a Vladimíra Remka do Moskvy - pozn. red,). Věděl jsem, že se tak stane.

Už jste vyslal do nějakých zemí jejich zástupce chargé d´affaires, jak jste oznámil poté, co jste se s prezidentem neshodl?

Ne, ne, nakonec to nebylo tak nutné. Teď tam půjdou velvyslanci podle nového řádu, tak prosím.

Mezi novináři se spekuluje, že by třeba TOP 09 mohla nakonec umožnit prohlasování důvěry Rusnokově vládě ve sněmovně tím, že by z jednání její poslanci odešli. Rusnokův kabinet vám politicky může prospět - oslabí před volbami ČSSD. Umožnilo by se tím předejít rozpočtovému provizoriu. Je to možné?

Kdo vám tohle nakukal? My jsme proti vládě ústavního puče.

Jak vlastně na situaci v Česku nahlížejí v zahraničí?

Jsou na to strašné úsměvy. Třeba v Lucembursku se ptali: Proboha, co se to u vás zase děje?

Myslíte, že prezident dá možnost po neúspěchu Jiřího Rusnoka koaliční kandidátce na premiérku Miroslavě Němcové (ODS), aby zkusila sestavit kabinet?

Vždyť jasně řekl, že nechce Nečasovu vládu v žádné podobě. Ale on je nevyzpytatelný.

.