Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický
Foto: © Markéta Trnková (MZV/MFA)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Stropnický pro Lidové noviny: Evropa je pro Česko pozitivní síla v zádech

 

Lidové noviny | 7.5.2018 | Autor: MARTIN STROPNICKÝ

Den Evropy, který si připomeneme už 9. května, by měl být příležitostí, abychom o Evropě dokázali mluvit věcně, vážně i se zaujetím. Příležitostí připomenout si, že členství v Evropské unii je pro ČR základním ukotvením ve světě.

Projekt evropského sjednocení byl vytvořen, aby přinesl jednotu kontinentu zdecimovaného dvěma válkami. Evropa se díky němu stala prostorem společných hodnot, ekonomické prosperity a politické i společenské integrace. Zásady, na nichž Evropská unie stojí, zajišťují jejím občanům, že s nimi bude zacházeno férově, že se dokážou domoci svých práv a že i oni společným rozvojem získají.

Když naše země do Evropské unie vstupovala, bylo to s cílem, abychom se na úspěchu integrace mohli podílet. Doufali jsme, že tímto krokem navždy stvrdíme svou příslušnost k demokratickým zemím, kde platí vláda práva, která nám byla dlouhou dobu upírána. Věřili jsme, že vstup do Unie přispěje ke zvyšování životní úrovně, a tím pomůže překonat propast mezi evropským východem a západem z dob železné opony.

Možnost těžit ze čtyř svobod

I proto je na místě, abychom si dnes připomněli jednu z hlavních výhod, které Evropská unie občanům Česka přinesla: možnost těžit ze čtyř základních svobod, tedy z volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. Jednotný vnitřní trh, k němuž tyto svobody patří, letos oslaví 25 let vzniku. Právě kvůli společnému trhu ale máme dobrý důvod považovat členství v Evropské unii za úspěch a za účinnou obranu proti překotným důsledkům globalizace.

České republice se i díky tomu daří ekonomicky dobře. V minulém roce jsme zaznamenali meziroční růst 4,6 procenta HDP. Klesá také dluh veřejných financí. Základem tohoto úspěchu jsou schopné firmy a kvalitní pracovníci. Možnost prodávat české výrobky a poskytovat služby od Lisabonu po Helsinky k tomu přispívá zásadním způsobem.

Naše hospodářství dnes vyváží plných 83 procent produkce do jiných členských států EU, bez cel a administrativních překážek. Češi pak mohou využít příležitost cestovat, studovat či pracovat v zemích Unie bez pracovního povolení. Výhody mají i jako spotřebitelé, například větší výběr zboží či levnější hovory, a také mají v rámci celé EU práva – například – na ochranu před nekalými obchodními praktikami a ochranu osobních dat.

Díky největšímu jednotnému trhu na světě máme dnes v zádech sílu, která nám umožňuje, abychom vůči konkurenci nezaostávali a lépe se připravili na svět, kde budou hrát prim dosud plně nerozvinuté obchodní modely, inovativní odvětví a nové technologie.

Ovlivnit Unii svým hlasem

Krize posledních let v řadě ohledů oslabily důvěru občanů v Evropskou unii. V řadě oblastí jsme si v posledních letech bolestně uvědomili, že se svět od doby našeho vstupu do Evropské unie změnil.

Aby byla evropská integrace i nadále úspěšná, bude zásadní navrátit občanům EU pocit bezpečí a výrazně pokročit v překlenování stále existujících rozdílů životní úrovně v různých částech Evropy.

Nyní na evropské úrovni probíhá debata o tom, jaká by Unie měla být a kam by měla směřovat. My chceme takovou Unii, která bude v rámci svých pravomocí pro občany a podniky vytvářet prostředí prosperity, férovosti a bezpečí. A co je nejdůležitější, Česká republika budoucí podobu EU může ovlivnit.

Jsem pevně přesvědčen, že ekonomicky i hodnotově Česká republika do Evropské unie patří. Je ale podstatné, abychom ke svému členství přistoupili správně. Když je to potřeba, buďme kritičtí. Musíme ale umět přijít i s pozitivním a důvěryhodným programem a někdy i přijmout pro nás hůře stravitelné kompromisy. Pak bude Česká republika silným a respektovaným členem evropského týmu.

.