Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozhovor s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem

 

Rozhovor redaktora Jakuba Železného s ministrem Lubomírem Zaorálkem v televizi ČT 1 z 19.2.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
A teď živě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Přeji vám dobrý večer a ptám se, česká vláda chce tedy sankce vůči lidem zodpovědným za násilí na Ukrajině, to je takový společný tón, český i Evropské unie. Nejčastěji se mluví o zákazu cestovat do EU a také o zmrazení zahraničních kont, jsou to tedy ty sankce, které chce česká vláda, a jsou ještě nějaké další?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/
--------------------

Ano, já vám přeji dobrý večer. Mohu potvrdit to, co tady zaznělo. Já jsem skutečně vlastně dnes během odpoledne sdělil ukrajinskému velvyslanci, že jestliže pořádá ukrajinská vláda antiteroristickou akci proti lidem na Majdanu, tak za těchto okolností pro nás přestává taková vláda být partnerem, politickým partnerem. A zároveň je pravda, že pokud někdo takto se rozhodl odpovědět na snahy Evropské unie o vedení dialogu a používá tímto způsobem násilí, tak lidi, kteří jsou odpovědní a představitelé, kteří jsou odpovědní za něco takového, není možné je zvát a přijímat tady, v zemích Evropské unie, v České republice. Proto souhlasím a budeme i zítra souhlasit, já budu souhlasit na setkání ministrů s tím, aby vznikl třeba takovýto černý list, seznam představitelů, u kterých nebudeme mít zájem, aby nás navštěvovali, anebo mohli vstoupit do členských států Unie.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
A promiňte, pane ministře, kromě tedy toho černého listu, kromě té černé listiny a těch zmrazených kont, jsou ještě nějaké další možné sankce?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/
--------------------

To jsou podle mě nejsilnější nástroje, dokonce ten druhý, který jste zmínil, si myslím, také může být účinný. Tady se jedná o to, zkoumat, zda někteří představitelé, funkcionáři tohoto politického režimu nemají konta, na kterých vlastně dochází, je otázka původu peněz, které tam mají, eventuálního praní špinavých peněz. To je něco, co již v minulosti nastalo a myslím si, že to jsou věci, kterým bychom se měli věnovat. Pokud se takto chová vláda, měli bychom na to odpovídat takovýmto způsobem. Je to ovšem selektivní uplatnění sankcí. Zdůrazňuji, že nebudeme souhlasit s nějakými plošnými sankcemi, protože nemáme zájem na něčem, co by dopadalo na obyčejné lidi na Ukrajině.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Buďme ještě konkrétní, kdo jsou tedy ti lidé, jichž by se ty sankce měly týkat? Je mezi nimi i prezident Janukovyč? Takže by tím pádem ani nemohl cestovat do Česka, tím by se možná vyřešilo to dilema, zda zrušit, nebo nezrušit tu jeho plánovanou návštěvu.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/
--------------------

Já bych se trochu teď, se omlouvám, že neodpovím na tu vaši otázku, protože ta otázka výběru, to je něco, co bude zřejmě dost složitý problém zítřejšího jednání ministrů. Ono se o tom mluvilo už před týdnem, a právě otázka, na koho ty sankce soustředit, a komu dát ještě prostor, koho ještě činit možným partnerem dialogů, to bude zřejmě nejpodstatnější debata. Uvědomme si, že tady sice na jedné straně chceme dát najevo poměrně jednoznačně, co si myslíme o tom, co se děje v Kyjevě. Na druhé straně, myslím si, že bude také silný hlas zaznívat, že není dobré, se odřezávat, není dobré ten dialog úplně přerušit. A proto teda ta jednání o tom selektivním uplatnění sankcí nebude zase tak jednoduché.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Děkuju vám, pane ministře, za vaše odpovědi a na shledanou.

.