Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozhovor s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem

 

Rozhovor redaktorky Daniely Písařovicové s ministrem Lubomírem Zaorálkem v televizi ČT1 z 27.2.2014


Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
--------------------
Na Ukrajině je společně s ministry zahraničí Slovenska a Maďarska taky šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. A toho teď živě vítám v Událostech. Dobrý večer, pane ministře, mluví se o rozpadu Ukrajiny, ruské intervenci a ekonomickém kolapsu. Co je podle vás největším nebezpečím pro zemi?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí /ČSSD/
--------------------

Tak dobrý večer přeji, no, určitě největším nebezpečím je to, kdyby ta situace tady eskalovala. V této chvíli je známo, že tím krizovým místem je Krym a Simferopol, kde dochází k událostem poměrně nepokojivým. Proto jsme se také radili s ministry, s mým kolegou slovenským a polským, že by bylo nejlépe, zítra, pokud bychom po jednání, které tady budeme mít s představiteli vlády, nově jmenované vlády, vyrazili právě tam a pokusili se mluvit s představiteli právě Krymu, Simferopolu, a udělat něco proto, abychom čelili, protože náš zájem je stabilita, prosperita Ukrajiny a samozřejmě také územní celistvost, takže doufám, že se to povede. A zítra odcestujeme také na Krym.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
--------------------
Sám jste zmínil, že je potřeba udělat něco, co přesně si pod těmito slovy máme představit? Čeho budete chtít docílit?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí /ČSSD/
--------------------

No, jedna věc je ta aktuální pomoc, to jsou ta 2 letadla, která tady přiletěla, a to, že se nám podařilo, že se, jsme nabídli tuto pomoc a ošetření těm vážně zraněným v českých nemocnicích. A druhá věc je, že potřebujeme vládu, která bude partnerem pro další jednání. Vládu, která provede změny v této zemi. Ona asi nebude mít tolik času, ale měla by také uspořádat nové volby. A hlavně, aby tady byla politická stabilita, která umožní jednat o tom, aby skutečně se tady dalo pomoci, protože to není věc jedné země, dokonce ani Visegrádu, Evropské unie, je to věc mezinárodních institucí, jako je Mezinárodní měnový fond a další, které by byly schopny najít prostředky a dohromady prostředky pro zemi, která, pokud se jí podaří politicky stabilizovat, tak potřebuje určitě významně pomoct. Takže tady jde o to, abychom my, třeba jako Česká republika, nabídli experty pro různé oblasti státní administrativy. Tam, kde jsme schopni v této chvíli té přechodné vládě umožnit stabilizovat situaci v zemi. A je to teda ta věc, jedna je krátkodobá a druhá, ta dlouhodobá, to bude daleko těžší, a bude to chtít i velkou práci Ukrajinců samotných.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
--------------------
Říká Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí, děkuju vám, na shledanou.

.