Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zaorálek: Putin začal cestu do pekel

 

Rozhovor redaktora Petra Janouška s ministrem Lubomírem Zaorálkem v deníku MF DNES z 19. 3. 2014

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si po včerejším projevu Vladimira Putina v rozhovoru pro MF DNES posteskl, že kapitál, který Česko investovalo do zlepšení vztahů s Ruskem, byl zmařen. „Určité typy chování nezmizely," řekl Zaorálek.

* Jak na vás působil projev Vladimira Putina? Jde o další eskalaci?

To je z projevu těžké odhadnout, zatím není úplně jasné, jaké kroky budou následovat. Rozhodující jsou činy. Nejvážnější ale je, co se odehrálo kolem. Vladimir Putin začal s něčím, co se stane cestou do pekel. Jestliže nyní všichni začnou mluvit o právu na sebeurčení a v referendech se bude rozhodovat o hranicích států, dostaneme se do nepředstavitelného a absurdního světa. Proto mě ani tak moc nezajímá rétorika, kterou Vladimir Putin používá. Podstatné je, že se rozjel děj, který je nesmírně nebezpečný. Bude to znamenat vzedmutí nacionálně populistických stran.

* Z našeho středoevropského pohledu měl projev silný emoční rozměr. Putinova anexe oživuje vzpomínky na rok 1968...

Pro mě je to především určité zklamání. My jsme se z té vzpomínky v 90. letech dost těžko dostávali. Já jsem stál o to, minulost překonat a najít novou formu vztahů s Ruskem.

* To se ale nedaří. Teď se stín minulosti vrátil...

Sdělil jsem to i našim ruským partnerům. Kapitál, který jsme investovali do budování nových vztahů a důvěry, jako by najednou měl být úplně zmařen. Jako politik jsem se snažil o to, abychom vztahy nenechávali jen minulosti. Dokonce jsem se setkal s ruskými politiky, kteří uznali, že Rusko se na vývoji v naší zemi dobře nepodepsalo. Někteří se za to i omluvili. Chápal jsem to jako nový začátek. Mnozí v naší zemi ale mají pocit, že Rusko je zpátky tam, kde bylo předtím. Ukazuje se, že určité typy chování nezmizely.

.