Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

NATO může Ukrajině pomoci jen nepřímo

 

Rozhovor redaktora Jiřího Roškota s ministrem Lubomírem Zaorálkem v deníku Právo z 2. 4. 2014

* Jak může NATO posílit obranyschopnost Ukrajiny?

Nemyslím, že bychom měli nějaké dramatické možnosti ovlivňovat přímo obranyschopnost Ukrajiny, je všeobecně známo, že ukrajinská armáda není v kondici. Víme, že tam pořádně nefungují ani policejní složky. Je bohužel faktem, že jedním z úkolů vlády je vrátit zemi do normálních kolejí i z hlediska nejzákladnější vnitřní bezpečnosti. Ukrajina se vlastně potýká se základním problémem, aby se nestala státem, který zcela nekontroluje své území. Takže mluvit o posílení obranyschopnosti je nadnesené. Může se to dít symbolicky, v diplomatické rovině.

* Může se do zářijového summitu Aliance vrátit otázka přizvání Ukrajiny?

Pokládám to za nepravděpodobné. Nepředpokládám, že by se opakovalo téma otevírání NATO Ukrajině nebo Gruzii. Není to na pořadu. A pokud jde o Švédsko nebo Finsko, pak je to příklad určitého partnerství, které funguje v rámci NATO, kdy se některé země mohou podílet na jeho akcích, ale neznamená to otevírání otázky jejich vstupu.

* Jak čtete pohyby Rusů při ukrajinských hranicích?

Ze samotného hromadění se sotva dá co vyčíst, protože z něj můžeme usuzovat na cokoli. Ale co se v posledních dnech pozoruje, je určité zklidnění. Přiznám se, že mě to moc nepřekvapuje, očekával jsem, že Rusové po získání Krymu budou chtít začít jednat: je v tom logika chodu událostí, jelikož jednání nepřímo legitimizuje obsazení Krymu, což je krok částečně pro Rusko výhodný - dát najevo určité uvolnění situace a stáhnout nějaké oddíly z oblasti a dát na stůj předběžné podmínky, o nichž by se mohlo jednat. A to se právě děje.

* Týká se to ovšem i vnitřních věcí Ukrajiny.

Z ruské strany se začalo mluvit o její federalizaci. Nepřipadá mi šťastné, když sousední zemi dávají doporučení, jak si má uspořádat své záležitosti. To by se nelíbilo ani nám. Bývalé Československo v tom má obrovskou zkušenost.

.