Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zaorálek: Sestřelení boeingu je akt šílenství či terorismu

 

Rozhovor redaktora Jana Kálala s ministrem Lubomírem Zaorálkem na webovém portálu ECHO24.cz z 17. 7. 2014

Sestřelení malajsijského letadla s téměř 300 lidmi na palubě je porušením všech myslitelných konvencí. V rozhovoru pro server ECHO24.cz to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Češi podle něj na palubě letounu nebyli.

Jaké máte po diplomatických kanálech zprávy o tragédii malajsijského letadla, které bylo sestřeleno na Ukrajině poblíž ruských hranic?

Nemáme v tuto chvíli žádné důkazy. Je evidentní, že toto bude věc vyšetřování, které nemusí být jednoduché. Je to nepředstavitelná tragédie skoro 300 nevinných lidí. Vystřelení na civilní letadlo do výšky 10 tisíc metrů je porušení všech myslitelných konvencí. V podstatě je to akt terorismu. Pak je otázka, jak je možné, že se někomu dostaly do rukou takovéto zbraně vůči civilním cílům. Nevím, co se ještě může stát. V podobných situacích se může tvrdit i to, že se to stalo omylem. Zásadní je, že tady byly použity velmi sofistikované zbraně, které nelze běžně pořídit - na přesný zásah ve výši 10 tisíc metrů. Normálně by člověk řekl, že je to akt šílence. Ale jak je možné, že je někdo šílený a má tento systém? A mám-li jinak říct šílenec, tak řeknu, že je to prostě terorista. Umím si představit, že je to monitorované území. Pak by mělo být možné zjistit, jak se to odehrálo a odkud bylo vystřeleno.

Tedy i vaše informace hovoří o tom, že to letadlo bylo sestřeleno? Že to nebyla chyba techniky, která by ho poslala k zemi?

Pokud je pravdivá informace, které se dostala z ukrajinského ministerstva vnitra, tak říká, že letadlo bylo sestřeleno z Torezu střelou z raketového komplexu Buk. Je to jediný přesnější údaj, který pochází od poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Geraščenka. To je to nejpřesnější, co mám. A říkám i zdroj. O to opírám i to, že šlo s největší pravděpodobností útok raketou. Pokud je ten systém schopný zasáhnout objekt ve výši 10 tisíc metrů, tak je to podle mě velmi kvalitní a sofistikovaný prostředek, který se používá na určité úrovni armády. Nemůže být běžně dostupný. Jak je možné, že na teroristický čin dostal něco takového do rukou?

Máte potvrzeno, že na palubě nebyli žádní Češi? Že žádný český občan při tomto incidentu nezemřel?

S informacemi, které máme, vám nemůžu potvrdit, že by tam byli nějací Češi. Není to teď ale stoprocentní jistota, je to něco, co si budeme dále ověřovat. Ale v tuto chvíli nemám informaci, že by tam byli Češi.

Kdyby ukrajinská armáda disponovala něčím podobným, což ruská strana tvrdí, že ano, tak si neumím představit situaci, když je to pod kontrolou armády, že k tomu pustí člověka, který sestřelí civilní cíl. To nedává smysl. To by se tam zase musel někdo zbláznit, jinak je to šílenství.

Kdyby se potvrdilo, že šlo o akt proruských separatistů, jak moc by to podle vás zvýšili napětí v regionu? Napětí už tak dost vysoké?

Pro mě není možné o tom spekulovat. Když nemám důkazy, nemůžu někoho obviňovat. Problém je spíš ten, že si nedovedu představit - ale to je spekulace -, že by ukrajinská armáda pustila k takovému zařízení někoho šíleného. Kdyby ukrajinská armáda disponovala něčím podobným, což ruská strana tvrdí, že ano, tak si neumím představit situaci, když je to pod kontrolou armády, že k tomu pustí člověka, který sestřelí civilní cíl. To nedává smysl. To by se tam zase musel někdo zbláznit, jinak je to šílenství. Nedovedu si představit skoro vůbec, že někdo něco takového udělá, protože je to celé absurdní, tragické a příšerné. Pro mě je tohle akt šílenství nebo terorismu a je třeba, kdo za to nese odpovědnost. Nemá cenu dopředu někoho obviňovat. Je třeba si i údaje, které teď máme, ověřit.

.