Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Porada vedoucích zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek k velvyslancům: Náš cíl je bezpečnost, důstojnost života a prosperita

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zahájil dne 25. srpna 2014 v Černínském paláci výroční poradu vedoucích zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí.

Ve svém projevu během úvodního dne porady se ministr Zaorálek zaměřil na tři důležité hodnoty, které by měla česká zahraniční politika občanům zajišťovat: bezpečnost, důstojnost života a prosperitu.

Role zahraniční služby je podle ministra klíčová a to ve schopnosti přesně situace popsat, pochopit a navrhnout řešení. "Situace kolem nás je nejistá. Toto je hodina pro zahraniční politiku, hodina diplomacie," řekl ministr a dodal, že byť je Česká republika spíše menší země, měla by usilovat o aktivní a nikoli pouze reaktivní zahraniční politiku.

V bezpečnostní oblasti musí Česká republika neustále pracovat na své připravenosti a vojenských schopnostech k zapojení v operacích NATO i Evropské unie. Na řadě projektů přitom spolupracuje se svými zahraničními partnery, např. ve formátu V4. Ministr Zaorálek zdůraznil, že případné zapojení ČR do vojenských nebo civilních misí by mělo být opírat o jasný politický cíl, které povede k dosažení stabilního řešení situace v dané oblasti.

V posledním čtvrtstoletí je dle ministra Zaorálka díky Václavu Havlovi a Jiřímu Dienstbierovi důležitou součástí české zahraniční politiky její lidská dimenze. „Globální obrana důstojného života musí patřit k pilířům a cílům naší politiky“, uvedl ministr Zaorálek.

Diplomacie hraje důležitou roli v dalším posilování prosperity ČR. Ministr Zaorálek požádal velvyslance, aby v zemích svého působení věnovali maximální pozornost vyhledávání příležitostí pro české firmy. V tomto směru jsou pro nás zajímavé rychle rostoucí ekonomiky v mimoevropských zemích. Klíčovým předpokladem prosperity ČR je podle ministra Zaorálka i silná a soudržná Evropská unie.

Velvyslance během prvního dne porady oslovili také předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr obrany Martin Stropnický.

přílohy

Projev ministra Zaorálka k velvyslancům 11 MB mp3 (zvukový záznam) 25.8.2014

Projev ministra Zaorálka k velvyslancům - text 110 kB pdf (Acrobat dokument) 28.8.2014

.