Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek pro Právo: Je fajn, že konvoj pomohl rodinám strávit příjemně čas

 

Rozhovor ministra Lubomíra Zaorálka pro deník Právo dne 4. dubna 2015.

Veřejnou debatu rozproudily v posledním týdnu dvě události – propuštění dvou unesených Češek a průjezd amerického konvoje. Nejdříve k dívkám. Souhlasíte s prezidentem Zemanem, že cesta přes Pákistán byla hloupost?

Ty dívky si prožily takové peklo, které si většina lidí neumí představit, že bych jim ještě nenakládal žádnými dalšími soudy. Buďme rádi, že jsou tady. Kdo v mládí neudělal někdy nějakou hloupost, tak ať soudí. Pro mě celá kauza z hlediska koordinační role MZV končí. Tím nechci říct, že mě osud děvčat nezajímá, protože to těžké je před nimi, ale to je věc jiných odborníků a pro vnitro a služby. O naší práci ale nemohu podávat žádné informace, je tam celá řada souvislostí, proč je důležité mlčet o tom, co se odehrálo.

Třeba kvůli spekulacím, že ČR za ně musela přímo či nepřímo zaplatit?

Spekulujte si, o čem chcete, to je mi jedno. Stanovisko ČR je, že nebude vyjednávat a obchodovat s teroristy.

Zvažovalo se, že by dívky mohlo osvobodit komando. Přichází v úvahu něco takového v případě Čecha uneseného v Libyi?

Na to se vztahuje stejný režim jako na kauzu dívek. Nemohu podávat žádné informace.

Pojďme ke konvoji. Ještě před průjezdem jste říkal, že to je symbol jednoty NATO. Myslíte si, že je Aliance nyní jednotnější?

Myslím, že to nebyla nějaká zkouška jednoty, to jsou příliš silná slova. Konvoj souvisí s tím, co se v NATO děje – řada členských států se cítí ohroženější než před rokem a existuje společný zájem, aby vojska byla schopna se přemísťovat rychleji a lépe než v minulosti. Musíme sami sebe přesvědčit, že v případě, že by se něco odehrálo, jsme schopni v rekordním čase pomoci.

Nebyl by přesun rychlejší po železnici?

To můžete dělat po železnici i po cestách, ale je dobré, aby bylo zřejmé, že jsme schopni podobné transporty zvládat. Řada zemí, které trpí větším pocitem nejistoty než ČR, měla zájem, aby se to demonstrovalo. My jsme jasně dali najevo, že jsme připraveni se na tom podílet, i pokud jde o obranu vzdušného prostoru nebo dodáním 150 vojáků do speciálních jednotek, jejichž počet narostl na 30 tisíc.

Řekl byste, že se po konvoji cítíme bezpečněji?

To nevím, to se zeptejte veřejnosti.

A vy sám?

Jsem ten, který si myslí, že o NATO ví víc než ostatní občané. Téma kolektivní obrany se v poslední době na schůzkách ministrů stalo jedním ze stěžejních. Mluví se o tom, že by se NATO mělo vrátit k původnímu účelu a cíli, že ochraňuje a brání teritorium členských států. A bylo řečeno, že v rámci tohoto cíle je třeba, abychom se vyzbrojovali, spolupracovali, budovali interoperabilitu.

Existuje reálná hrozba narušení hranic členských států NATO Ruskem?

Bezpochyby. O tom někdo pochybuje? Běžte se podívat do Poměnit. baltí či Polska a zjistíte, že řada zemí se cítí bezprostředně ohrožena, atmosféra je tam skoro tísnivá. Nebezpečné incidenty a provokace nervozitu zvyšují. Je třeba vytvořit mechanismy, jež by zabránily, aby kvůli nějaké náhodě či omylu došlo ke střetu s nekontrolovatelnými důsledky. Proto ministři NATO souhlasili s tím, že je třeba obnovit mechanismy varování a informování se mezi Ruskem a členskými státy.

Zastraší ale Rusko konvoj o 120 vozidlech a pěti stovkách vojáků?

To, že to byla taková událost, byla do značné míry práce médií. Jinak se to mohlo odehrát jako něco docela všedního.

Nevšední to bylo už tím, že konvoj projížděl po silnicích.

Vám to možná připadá tak strašně nevšední, ale ujišťuji vás, že zkouška dopravy po cestách a dálnicích patří k normální logistické práci. Kdyby se to dělalo před rokem, tak by si toho nikdo moc nevšiml, protože podobných transportů je řada.

Co jste říkal tomu, že se na konvoj přišly podívat tisíce lidí?

Vzhledem k tomu, že se o tom v médiích hodně psalo, tak to vzbudilo pozornost. Že konvoj vyvolal pozitivní zájem, že se z toho stala událost a že to pomohlo v neděli některým rodinám strávit příjemně čas, je fajn. Je přece přirozené, že se otec s dětmi zajde podívat v neděli na americkou techniku. Ano, objevily se i extrémní reakce jako „Neodcházejte, zůstaňte, zachraňte nás“. To mi připadalo nedospělé a hodně ujeté. Stejně tak bylo překvapivé, že jiní občané nedokážou rozeznat rozdíl mezi okupanty a spojenci.

Nerelativizuje všechno to dění kolem amerického konvoje zásluhu Sovětů na osvobození Československa?

To je nesmysl. Jak můžete relativizovat tehdejší mrtvé tím, že dnes v této zemi máme pocit ohrožení, který vznikl tím, že Rusko anektovalo Krym, prokazatelně dodává zbraně a živou sílu na východní Ukrajinu a prezident Putin s určitým obdivem na poradě s představiteli židovských obcí říká, že Goebbles byl velmi úspěšný politik, který věděl, že když nějaká lež se mnohokrát opakuje, tak tomu nakonec všichni uvěří? Připadá mi mrzuté, že po 70 letech tu je v atmosféře najednou tolik nepříjemného a že i mezi lidmi v této zemi je tolik pocitu ohrožení a nejistoty a ptají se mě, jestli nebude válka.

Harašení zbraněmi atmosféře prospívá?

Nemyslím si, že by Česko nebo dokonce NATO harašilo zbraněmi. Aliance dělá kroky kvůli obavě, že v Pobaltí se může odehrát to co na Ukrajině. ČR stojí o diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině, je evidentní, že toto není něco, co se dá řešit zbraněmi. Stejně tak ale platí, že jestli nedáme najevo, že jsme připraveni hájit teritorium, na kterém žijeme, tak by to bylo naivní a nezodpovědné. To není žádné harašení zbraněmi.

Jsme odhodláni k obraně celého území Aliance?

Nemám vůbec žádné pochyby, že princip jeden za všechny, všichni za jednoho platí. Mluvím s představiteli aliančních zemí a vím, že kdyby se komukoli cokoli stalo, odhodlání a jednota je nezvratná.

I kdyby čeští vojáci měli umírat třeba v Estonsku?

Ale to je věc naší cti. Všichni víme, jak to dopadlo v roce 1938. Nechceme, aby se opakoval osud Beneše, který leštil kliky, a nikdo se s ním nechtěl bavit. Dnes máme jistotu, že se taková situace nemůže opakovat. To není věc nějakých manifestací na ulici, měli bychom konkrétně mluvit o závazcích a povinnostech, které máme. A stát a vláda o nich musí mít jasno a dávat najevo, že jsme je připraveni plnit.

Byl konvoj lakmusový papírek, jak zjistit nálady ve společnosti kvůli případné základně NATO v Česku?

Určitě ne, to se spojuje nespojitelné. Debata o základně USA nebo NATO v Česku není na pořadu dne, protože k tomu není důvod. Chceme-li se racionálně bavit, tak bychom museli vědět, proč základna, za jakých okolností má smysl a co by to mělo být. Aby to zas nebylo opakování amerického radaru, který tehdy byl vadnou úvahou.

Jenže věci jako americký konvoj, vztah k Rusku, USA či Ukrajině nebo i oslavám 70 let od války rozdělují vaši ČSSD, jejímž jste místopředsedou. Čím si to vysvětlujete?

To jsou vaše hypotézy. Oproti vám jsem ČSSD projel, navštívil jsem jedenáct krajských konferencí, řadu okresních a místních organizací a debatoval i o zahraniční politice. To, co vy tvrdíte, že rozděluje ČSSD, byla snad setina těch debat. Tolik členů to nezajímalo, a když ano, tak jsme vždy bez větších obtíží dokázali dospět k nějaké shodě. Nejsem si vědom toho, že by soc. dem. byla rozštěpena, a dokonce jsou přehnané představy o rozštěpení společnosti. Mou ambicí je předložit takový koncept zahraniční politiky, který bude společnost spojovat a formulovat společný základ, který by přežil jedno volební období.

Co třeba prezidentova cesta do Moskvy? Řekl jste, že být na Zemanově místě, na oslavy 70. výročí byste tam nejel.

To je naprostá lež. V Süddeutsche Zeitung jsem řekl, že je třeba vzdát poctu obětem a že v tom Miloše Zemana chápu, ale že bych při tom nechtěl vzdávat poctu ruským zbraním, které tam budou defilovat a které možná přijedou z východní Ukrajiny. Z toho plyne, že nepojedu do Moskvy? Říkal jsem to v německém prostředí, tak z toho plyne, že sdílím postoj kancléřky Merkelové, která se vyhne stání na tribuně. S Milošem Zemanem jsem o tom mluvil, a dokonce jsem mu říkal, že by bylo dobré se vyhnout tomu vzdávat poctu zbraním, ale neříkal jsem nikdy nikomu, že nemá jezdit do Moskvy. Za sebe jsem si našel způsob, jak se vrátit k události před 70 lety, osobně jsem přislíbil účast na několika akcích, například na Vítkově.

Někteří poslanci vám vyčítali protiruský postoj, křeslo místopředsedy jste ale pohodlně obhájil. Čím to bylo?

Možná jeden dva poslanci, ale jiní mi říkali, že to podporují. V demokratické straně nejsou všechny názory totožné. Podporu si vysvětluji tím, že politika, kterou dělám, soc. dem. vyhovuje. Není pravda, že je soc. dem. rozštěpena, jak o tom píšou média včetně vás. Nakonec rozhodl sjezd a beru to tak, že mi dal mandát k práci a že jsem dostal poměrně silné potvrzení, že kroky v zahraniční politice, kterou dělám, jsou správné.

Říká se, že vaše podpora na sjezdu byla dána slibem umístit na MZV lidi z ČSSD. Za vašeho působení přišlo skoro 90 nových lidí, z toho 32 na dohodu. Co vy na to?

Nevidím souvislost, kterou hledáte, a je to trochu urážlivé. Počet lidí, které jsem přijal, je podle mě nedostatečný a nesouvisí to ani se sjezdem, ani s ničím jiným. Souvisí to s personální podvyživeností resortu v celé řadě oblastí. Vaše čísla jsou dost velká hausnumera. Ministerstvo má 1800 lidí a ten váš počet je směšný. Když to porovnám se změnami, které prováděl Karel Schwarzenberg, jenž vyhodil 350 lidí, tak neděláme v podstatě nic. Přitom by to chtělo přijímat řadu nových, kvalifikovaných lidí, protože chybí třeba arabisté, a budu se snažit přijímat nové zaměstnance.

Takže není pravda, že na resort přicházejí lidé ze soc. dem. nebo lidé s ní spjatí? Po 1. červenci, až začne naplno platit služební zákon, se totiž MZV personálně zabetonuje a nikdo s nimi nehne.

To není pravda. A pokud bych zjistil, že se tam někdo dostal jen na stranickou legitimaci a nic profesně nepřináší, tak tam nemá co dělat, o to se postarám.

Ředitelem odboru správy majetku jste jmenoval úředníka z Prahy 4 a člena ČSSD Petra Kyslíka. Proč?

To nevím, to snad nebylo moje jmenování, to patří do kompetence náměstka Kauckého, takže vám na to nemohu odpovědět.

Jste ministr, tak jste personálně zodpovědný za celý resort.

To obecně ano, ale nepředstavujte si to tak, že podepisuji všechna jmenování. Jsou náměstci, kteří mají svěřené portfolio, a uznávám jejich právo si vybírat spolupracovníky. Náměstkům jsem také řekl, že si nesou za ně odpovědnost, a pokud se ukáže, že neplní úkoly, tak z toho budu vyvozovat důsledky.

Nepřijde vám divné, že mnohamiliardový majetek MZV má mít na starosti člověk, který v resortu nedělal?

No, divné… Pokud bych zjistil, že se s majetkem zachází nekompetentně či dochází ke sporným rozhodnutím, tak z toho vyvodím důsledky.

Chystá se výběrové řízení na státního tajemníka MZV, který má personálně řídit ministerstvo. Horkým a zatím jediným kandidátem má být Petr Gajdůšek (32letý člen soc. dem. a ředitel sekce předsedy Úřadu na ochranu hospodářské soutěže). Měl by nediplomat mít na starost personální politiku MZV?

Nejsem členem komise, která vybírá státního tajemníka. Nejsem schopen říci, kdo se do výběrového řízení přihlásil. Pokud tam je někdo, kdo splňuje nároky, tak komise snad bude schopna vybrat. Pokud ne, tak bude muset udělat něco jiného. Platí zákon, postupujeme podle něj, kritéria pro výběr jsou daná a nejsem ten, kdo by je mohl Zákon by měl vést k tomu, aby do státní správy byli přijímáni kompetentní lidé.

Kde na lidi chcete vzít peníze, když máte rozpočet nižší, než měl Schwarzenberg? Půjdete za ministrem financí Babišem?

To není tak, že jednou jdu za panem Babišem. To se odehrává permanentně. Jednání povedu přes léto a na financích se budu snažit obhájit, že máme-li dělat kvalitně zahraniční politiku, tak potřebuji prostředky na posílení oblastí, kde ČR není dostatečně odborně vybavena, ne kvůli straně. V resortu také hledám oblasti, kde se peníze utrácejí nehospodárně.

V červenci dojde na lámání chleba ohledně velvyslanců, kterým už bylo sedmdesát let. Pokud se stanou součástí státní služby, budou muset skončit a odejít na konci roku. Jak to bude s velvyslankyní v Bratislavě Livií Klausovou a v Damašku Evou Filipi?

Zákon je zákon, není proti němu žádné odvolání, pro všechny platí stejně. Nebudeme dělat nic, abychom se ho snažili obcházet.

Předpokládáte tedy, že obě budou muset skončit do 31. prosince 2015, protože budou automaticky zařazeny do státní služby?

Pokud od 1. července bude platit zákon, což věřím, že zvládneme, tak budeme všechny jeho paragrafy respektovat a budou to muset učinit všichni, není na tom co řešit. Nemám hlášeno, že by to někdo komplikoval.

Takže i kdyby si Klausová požádala, aby byla vyňata ze služebního zákona, aby mohla ve funkci pokračovat do roku 2017, bude automaticky překlopena?

Nemyslím si, že paní Klausová bude automaticky chtít zákon nějak obejít, a nepřipadá mi hezké ji z toho podezírat. Možná je zajímavé o těchto problémech psát, ale možná že vůbec neexistují. Možná je to tak, že paní Klausová respektuje zákony a nenapadne ani ji, ani nikoho jiného, aby je zpochybňoval. Jediný, kdo to dělá, jste vy, a navíc o tom mluvíte způsobem, který se mi moc nezdá.

Vládní koncepce zahraniční politiky je odlišná od té původní, kterou prosazoval váš náměstek Drulák, kde nebyl takový důraz na lidská práva…

To nebyla původní koncepce, to šlo o pracovní text, který jsem nikdy neměl v ruce a ani neschválil. Mohu se bavit jedině o textu, na kterém jsem pracoval já, na kterém jsem se dohodl s premiérem a který jsem předložil koaličním partnerům. Je pro mě velice nepříjemné, že z pracovního textu něco uniklo, a také premiér mi řekl, že má zájem o to, aby se neobjevil žádný text, než na kterém se domluvíme.

Reflektuje výsledný text kritiku pravicové opozice, která varovala před upozaděním lidských práv, nebo premiérovu cestu do USA, kde odhaloval bustu exprezidenta Havla?

Kdybyste si poslechl, co jsem zadával, tak byste zjistil, že se nikdy nic nezměnilo, nikdo nemusel nic reflektovat. Pokud někdo někde něco napsal, tak jsem řekl, že do budoucna nebude nikdo nic publikovat ani komentovat, protože to budu dělat sám.

Co to znamená pro Druláka?

Nejdřív bude mučen ve sklepeních ministerstva zahraničí a pak mu bude zřejmě setnuta hlava. Myslím, že Drulák dělá svou práci dobře. Jeho výroky byly od jeho skutečných názorů hrubě zkreslené. Poučil se, že není na akademické půdě, ale v prostředí, kde se výrok dá nafouknout.

.