Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komentář ministra Zaorálka k leteckým útokům proti ISIL

 

Nechápu, jak může někdo stále kritizovat Baracka Obamu za to, že je příliš opatrný při používání leteckých úderů, protože se příliš obává rostoucích civilních obětí. Kdyby to tak nepřeháněl s opatrností, tak by prý bylo možné zasáhnout ještě daleko významnější cíle teroristů.

Tady někdo stále uvažuje jako ten vysoký církevní hodnostář ve středověku, který stoje s armádou před obléhaným městem, ve kterém žili jak nositelé pravé víry, tak odpadlíci, pronesl známou větu: "Pobijte je všechny, Pánbůh si to už nějak přebere." Ale my nežijeme ve středověku. A nemůžeme být lhostejní ke stále rostoucímu počtu civilních obětí. Mimochodem právě tento trend - stále větší bezohlednost a brutalita vůči civilnímu obyvatelstvu - je významným důvodem rostoucího počtu uprchlíků.
Měli bychom použít jinou starou strategii - obléhání,  zbavit ISIS zdrojů, zastavit přítok peněz, zahraničních bojovníků, zamezit propagaci na internetu. Prostě odříznout od světa a přivodit vnitřní krizi. Neměli bychom hrát jeho hru a dodávat mu sílu svými vlastními špatnými reakcemi.

.