Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Foto: (©MZV)
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři Zaorálek a Steinmeier pro Právo: Podržet Evropu

 

Společný článek ministrů zahraničních věcí České republiky a Německa Lubomíra Zaorálka a Franka-Waltera Steinmeiera pro Právo ze dne 15. 6. 2016.

Česko-německé vztahy zažívaly poslední dobou dobré časy! A to je ještě zdrženlivé hodnocení. Tvrzení, že „bilaterální vztahy ještě nikdy nebyly tak dobré“, může znít jako fráze. Skutečností však je, že tolik aktivního sousedství, tolik spolupráce, tolik politické komunikace, tolik porozumění, dokonce harmonie, jako v posledních letech, jsme ještě v česko-německých vztazích neměli.


Je to jen o něco více než jedenáct let, kdy pro Česko a dalších devět zemí nastal šťastný okamžik „návratu do Evropy“. Působí to ale jako celá věčnost.


Důvěra, kterou se od té doby podařilo vybudovat, spolu s přátelstvím a úzkou partnerskou spoluprací, nám dodávají odvahy, kterou v dnešní době všichni potřebujeme, a to nad rámec našich dvojstranných vztahů.


Politické klima zhoustlo. Mnoho krizí se od té doby prohnalo naším společným evropským domem. Počínaje stále ještě nevyřešenou hospodářskou a bankovní krizí, přes příliv uprchlíků do Evropy, náš postoj ke konfliktu na východní Ukrajině, náš vztah k velkému sousedovi Rusku, růst pravicového populismu téměř v celé Evropě až po nadcházející referendum o možném vystoupení Velké Británie z Evropské unie a jeho případné důsledky – to jsou všechno výzvy, kterým se naše země nemohou stavět samostatně.

Budeme-li se ve svém politickém jednání každý omezovat pouze na svůj dvoreček a národní zájmy, potom se s odstředivými silami v dnešní Evropě úspěšně nevyrovnáme.


Jen společně se nám může podařit nalézt řešení pro urgentní problémy a posílit důvěru v akceschopnost společné Evropy. Jen společně můžeme zastavit nacionalistické populisty s jejich jednoduchými recepty na řešení situace.


Jsme přesvědčeni, že Česko a Německo mohou významně přispět k překonání dnešních závažných problémů.


Je proto dobré a zároveň důležité, že my, Němci a Češi jako evropští partneři v srdci Evropy, stále zdůrazňujeme, že chceme jednotnou Evropu a že hledáme evropská řešení problémů. Evropa v těchto dnech potřebuje odhodlané podporovatele a pevnou síť dobrých a přátelských vztahů, která obstojí i v těžkých dobách. Čím více je náš svět propojený a jeho krize vážnější, tím více se musíme spoléhat na naše partnery na druhé straně národních hranic. Žádný region na světě přitom toto umění tak dlouho a tak úspěšně nepraktikoval jako Evropská unie. Ba co víc, pokud je vůbec nějaký region dobře připraven na to, aby se úspěšně vyrovnal s globalizací, pak je to naše Evropa.


Návrat do národní ulity žádné řešení nepředstavuje. Ztráta kontroly nad vlastním jednáním nehrozí těm, kdo sází na evropská řešení, ale na národní izolaci. Strach byl vždy špatným rádcem – a v politice to platí dvojnásob.


Pro nás z toho vyplývá jasný imperativ: v EU chceme a umíme řešit své názorové rozdíly formou partnerského dialogu. Přitom se chceme držet pravidel, která jsme za tímto účelem přijali. Chceme a umíme ctít a naplňovat kompromisy, které přitom společně nalézáme.

To platí i pro otázku migrace, kde pro živé a mnohdy i velmi kontroverzní debaty, které v EU vedeme, nesmíme přehlédnout, že postupně, krok za krokem, nacházíme prvky společného evropského řešení: námořní záchranné hlídky, boj proti pašeráckým skupinám, ochrana hranic, dohoda EU–Turecko, pomoc Řecku, posílený boj proti příčinám migrace v zemích původu i v tranzitních zemích.


První úspěchy při kontrole a zvládání přílivu uprchlíků se již dostavily. Daří se nám dosahovat pokroku při zajišťování společné ochrany pobřeží i vnějších hranic EU. Nebyl to samozřejmě jednoduchý proces a nejspíše to i v budoucnu občas „zaskřípe“ – sedět a jednat se všemi partnery u jednoho stolu je však správná cesta, třebaže namáhavá a mnohdy i časově náročná.


V česko-německých vztazích jsme dosáhli – zejména na pozadí naší společné historie – neuvěřitelné úrovně vzájemné důvěry, která nám umožňuje, abychom společnými silami napomohli hledat evropské odpovědi na evropské krize. Před dvaceti lety jsme přijali společnou Deklaraci, která nás naučila dívat se do budoucna. Společně jsme vybudovali Fond budoucnosti, který lidem v obou zemích umožňuje, aby se formou spolupráce na společných projektech navzájem poznali a sblížili. Vedeme rovněž strategický dialog, díky kterému se nám daří rozvíjet spolupráci ve všech pro nás důležitých oblastech.


Jinými slovy: kvalita českoněmeckých vztahů zavazuje. Anglicky se tomu říká: leading by example. Pojďme společně příkladem!

.