Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie málo přesvědčovala Brity, že má smysl zůstat, říká Zaorálek. Juncker podle něj není mužem na svém místě

 

Krátce po rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie se český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) opřel do vrcholových unijních představitelů.

Unie v čele s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem podle Zaorálka dostatečně nebojovala za to, aby Velká Británie zůstala, a obyvatelům ostrovů dávala najevo, ať si klidně jdou, když chtějí. „Zítra by to také mohl říct někdo nám. A to je podle mě špatná politika,“ řekl v rozhovoru s HN Zaorálek, podle kterého Juncker není mužem na svém místě.

Ministr také evropské instituce kritizuje za to, jak přistoupily k migrační krizi. I to podle něj vedlo k výhře zastánců brexitu. „Představitelé institucí by měli být ti, kdo Evropu sjednocují. A pokud se objeví někde nějaký spor, tak se ho mají snažit pomoci vyřešit. A ne naopak dělat kroky, které situaci zhorší,“ narážel Zaorálek například na otázku povinných kvót, podle nichž by si členské země mezi sebe rozdělovaly uprchlíky. „Dnes vidíme výsledek. A je třeba mluvit o odpovědnosti, protože bylo jasné, že si hrajeme s ohněm,“ řekl ministr, který odchod jednoho z nejsilnějších a nejstarších členů EU přirovnává k „amputaci končetiny“.

Zaorálek varuje, že na odchod Britů z EU nemůže být reakcí hlubší integrace členských zemí. „Bylo by opravdu úplně bláznivé, kdybychom lidem řekli, že naší odpovědí bude útěk dopředu,“ podotkl ministr.

Unie by se podle něj měla snažit o integraci jen v případech, kdy je schopna ji lidem vysvětlit. Smysl podle něj dává například jednotnost v bezpečnostních otázkách a v boji s terorismem.

Tato témata hodlá Zaorálek probrat také se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem (SPD), kterého pozval do Prahy na pondělní jednání visegrádské čtyřky.

Setkání německého politika s představiteli Česka, Slovenska, Polska a Maďarska přichází až poté, co se v sobotu kvůli brexitu sešla šestice zakládajících zemí. Podle Zaorálka je ale Steinmeierův příjezd důkazem toho, že mezi východními a západními evropskými zeměmi žádné dělicí linie nevedou.

„Budeme se bavit o tom, že by měla být posílena role Evropské rady, která se má sejít ve středu,“ nastínil Zaorálek s tím, že právě vrcholoví političtí představitelé jednotlivých členských států by si teď měli podržet co největší vliv.

Velký díl viny na brexitu podle Zaorálka kromě unijních politiků nese také britský premiér a předseda Konzervativní strany David Cameron. Zaorálek ho považuje za nedůvěryhodného politika, který hrál příliš komplikovanou hru. Cameron po referendu prohlásil, že on jednání o vystoupení z Unie zahajovat nebude a raději v říjnu rezignuje.

Zastánci odchodu z Evropské unie vyhráli poměrně těsně − pro brexit bylo necelých 52 procent hlasujících. Někteří až následně zjišťovali, co pro ně odchod z EU bude prakticky znamenat. Více než 2,2 milionu Britů už podepsalo petici za vypsání nového referenda.

Politici podporující brexit mezitím mírní své hlavní argumenty, kterými Brity přesvědčovali o nutnosti odchodu z EU.

Pro Evropskou unii by ale podle Zaorálka bylo nepřijatelné, kdyby si Británie nakonec svůj odchod rozmyslela a jednání o vystoupení z Evropské unie vůbec nezahájila.

„Bylo by selháním, kdybychom se tvářili, že lidi nakonec nemusíme poslouchat,“ řekl ministr, který takový scénář označil za nebezpečný, protože by jen pomohl populistům, jako je šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nebo Marine Le Penová, která stojí v čele francouzské krajně pravicové Národní fronty.

„Pak se může stát, že zítra na jednání G7 může sedět vedle sebe Donald Trump, Marine Le Penová, Boris Johnson a samí tito politici, kteří dělají tuhle politiku nezávislosti. Nicméně ta ve svých důsledcích nemá šanci, protože v současném světě si nemohou všichni stát na svém a držet si svoje privilegia a zároveň spolupracovat,“ uvedl Zaorálek, podle něhož EU nesmí ztroskotat.

„Podceňuje se to, že Evropské unii se daří držet v klidu řadu velmi nebezpečných a vratkých míst v Evropě,“ řekl Zaorálek.

Příkladem je podle něj Irsko, které se i díky Evropské unii zbavilo častých teroristických útoků. Podle irských republikánů ze Sinn Féin by brexit měl vyústit v referendum o sjednocení Severního Irska, které je součástí Spojeného království, a Irské republiky.

.