Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
Foto: Tiskový odbor (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

F. Mogheriniová a L. Zaorálek: Posilování evropské obrany musí pokračovat

 

Společný komentář vysoké představitelky EU Federiky Mogheriniové a ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka

Snad nikdy jsme v Evropské unii nepociťovali potřebu rozvoje bezpečnostní a obranné spolupráce naléhavěji než dnes. Evropané oprávněně považují  bezpečnost za jednu ze svých hlavních priorit: poprvé od konce Studené války čelíme množství složitých výzev současně. Naším sousedstvím se šíří nestabilita a zmítají jím konflikty, terorismus pronikl do našich měst a zasáhl naše občany. Základní principy mezinárodního práva jsou zpochybňovány. Objevily se nové, hybridní hrozby: od útoků na kybernetickou infrastrukturu po šíření dezinformací a falešných zpráv. Bezpečnost našich občanů si žádá jak posilování tradičních prvků obrany, tak hledání inovativních řešení.

Na tyto bezprecedentní hrozby odpovídáme bezprecedentní spoluprací uvnitř Evropské unie. Právě dnes se pozornost celé Evropy zaměří na Českou republiku, která se díky pražské konferenci stane centrem diskusí o dalším posilování evropské obrany a bezpečnosti.   

Tato konference nám poskytne příležitost ohlédnout se za úctyhodným pokrokem, kterého jsme dosáhli společným úsilím členských států a unijních institucí v minulém roce. Před měsícem jsme učinili další významný krok, když se evropští ministři zahraničí shodli na konkrétních opatřeních k posílení naší obranné spolupráce, která nás přiblíží k naplnění dohodnutých cílů v souladu s Evropskou globální strategií.   

Zahájili jsme přípravy na spuštění tzv. stálé strukturované spolupráce v oblasti obrany. Ta umožní členským státům nejen přijmout nové závazky, ale bude je i motivovat k intenzivnější vojenské spolupráci a pomocí společných projektů jim umožní snížit náklady. Zvažujeme každoroční srovnávání národních obranných rozpočtů, aby se naše vyzbrojovací plány ubíraly jedním směrem a vzájemně se doplňovaly. Zřizujeme společné velitelství pro unijní vojenské mise. Usilujeme rovněž o lepší spolupráci evropských civilních a vojenských složek. Odstraňujeme překážky, které dosud bránily nasazení evropských sil rychlé reakce – tzv. bojových uskupení EU. Evropská komise rovněž zřizuje Evropský obranný fond, jehož cílem je posílit konkurenceschopnost a inovativnost evropského obranného průmyslu.

Těmito praktickými kroky chceme zajistit evropským občanům větší bezpečnost, ale zároveň využívat účelněji peníze daňových poplatníků a vyhýbat se plýtvání. Evropská spolupráce je klíčová nejen pro rozvoj vojenských schopností jednotlivých členských států; jejím prohlubováním rovněž přispíváme k posílení NATO. Spolupráci mezi Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí rozvíjíme ve více než čtyřiceti oblastech od kybernetické bezpečnosti po podporu bezpečnostních struktur zemí jako Ukrajina či Gruzie.

Za jediný rok se nám podařilo dosáhnout mnoha výsledků a chceme udržet nastavené tempo. I proto Evropská komise vypracovala dokument o budoucnosti evropské bezpečnosti a obrany: jeho cílem je ukázat nové cesty, kterými by se spolupráce členských států mohla do budoucna ubírat. Na pražské konferenci tato řešení představíme a podrobíme diskusi. Pokud chceme naplnit očekávání našich občanů, kteří touží po bezpečnější Evropě, musíme v budování bezpečné a obranyschopné Evropské unie nadále pokračovat.

.