Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerský byt v Černínském paláci

 

Byt ve druhém patře Černínského paláce byl od vzniku samostatného Československa až po padesátá léta 20. století určen ministrům zahraničních věcí Československa. V poválečných letech byt používal i ministr zahraničních věcí Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Pod oknem koupelny dne 10. 3. 1948 také tragicky skončil život tohoto známého diplomata.

Byt ve druhém patře Černínského paláce byl od vzniku samostatného Československa až po počátek padesátých let 20. století určen ministrům zahraničních věcí Československa. Součástí prostor je pracovna, obývací pokoj, ložnice, jídelna a koupelna s dodnes funkčním vybavením z roku 1934.

V poválečných letech byt používal i ministr zahraničních věcí Jan Masaryk , syn prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Pod oknem koupelny dne 10. 3. 1948 také tragicky skončil život tohoto známého diplomata. Na místě jeho pádu z okna na vnitřní nádvoří paláce byla po roce 1989 umístěna pamětní deska.

Byt využíval jako poslední ministr Masarykův nástupce po komunistickém puči Vlado Clementis (popraven 1952). Po roce 1948 zde došlo ke značným úpravám, byt byl využíván k reprezentačním účelům a jako kanceláře, takže aktuální vybavení již v naprosté většině neodpovídá původnímu stavu. V roce 1993 MZV prostory pietně upravilo tak, aby vypovídaly o jeho původním účelu. Jediným kusem původního mobiliáře je dobové americké rádio a do současnosti se zachovala i původní koupelna na níž se váže tragická historie Masarykovy smrti. Předsálí bytu se v současnosti využívá k tiskovým konferencím a reprezentačním účelům.


Fotogalerie bytu:

 


Šipka ukazuje okno koupelny, pod
kterým byl ministr nalezen mrtev 10. 3. 1948


Koupelna Masarykova bytu v původním stavu,
okno pod nímž byl ministr nalezen mrtev 10. 3. 1948


Předsálí Masarykova bytu
využívané k tiskovým konferencím MZV


Ložnice Masarykova bytu přímo navazující na koupelnu
ložnice není vybavena původním nábytkem


Pracovna Masarykova bytu
pracovna není vybavena původním nábytkem


Pracovna Masarykova bytu
vlevo jediný původní kus – americké rádio


Jídelna Masarykova bytu
jídelna není vybavena původním nábytkem


Pracovna Masarykova bytu
pracovna není vybavena původním nábytkem

 

.