Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Finsko: Velvyslanectví z olympijské ubytovny

 

Dům byl vystavěn na skalnatém ostrohu ve dvacátých letech 20. století v prestižní helsinské čtvrti Eira jako činžovní dům. Na konci druhé světové války byl v roce 1945 částečně zasažen při bombardování. Československý stát dům koupil v letech 1951 – 52.

Helsinki - ZÚ ČR

Z vyprávění spisovatele Pavla Kohouta, který Helsinky navštívil v roce 2004 víme, že byl v tomto domě ubytován v roce 1952 společně s dalšími členy armádního souboru v době konání letních olympijských her. Po skončení olympiády a po nejnutnějších změnách vnitřních dispozic začala budova sloužit jako Zastupitelský úřad Československé republiky. Přes zmíněné stavební úpravy měla budova stále spíše povahu činžovního domu. V této podobě zůstala až do roku 2004, kdy se uskutečnila celková rekonstrukce.

Helsinki schodiště

Po rozdělení republiky a následné delimitaci majetku zůstala budova úřadu ve vlastnictví České republiky. V následném období bylo zpracováno několik architektonických studií, na jejichž základě měla být budova rekonstruována, aby odpovídala všem nutným standardům. Celková rekonstrukce se uskutečnila v roce 2004 a Česká republika se tak po více než padesáti letech, symbolicky v roce našeho vstupu do EU, konečně dočkala důstojného stánku.

.