Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Itálie: Budova nedaleko náměstí Svatého Petra

 

Objekt z počátku 20. století byl zakoupen do vlastnictví ČR v roce 1994 v návaznosti na rozdělení majetku ČSFR, kdy tehdejší budova velvyslanectví ČSFR na ulici Via Colli della Farnesina připadla Slovenské republice. Dvoupatrová budova ZÚ se nachází v bezprostřední blízkosti atraktivní centrální zóny Říma na rohu ulic Via dei Gracchi a Via Alessandro Farnese mezi významnými římskými náměstími Piazza del Popolo a Piazza San Pietro.

Velvyslanectví ČR v Římě

Objekt velvyslanectví byl zakoupen do vlastnictví ČR v roce 1994 v návaznosti na rozdělení majetku ČSFR, kdy tehdejší budova velvyslanectví ČSFR na ulici Via Colli della Farnesina připadla Slovenské republice.

Dvoupatrová budova ZÚ se nachází v bezprostřední blízkosti atraktivní centrální zóny Říma na rohu ulic Via dei Gracchi a Via Alessandro Farnese mezi významnými římskými náměstími Piazza del Popolo a Piazza San Pietro.

Objekt sloužící jako obytná vila byl vystavěn počátkem 20. století se zajímavými architektonickými vnějšími a vnitřními prvky, kromě jiného s freskami na stropech v přízemních prostorách a s tepaným zábradlím hlavního schodiště ve vstupní hale. Autorem projektu v modernistickém stylu byl v roce 1907 Carlo Pincherle (1860-1942). Místní zmínka z historie budovy byla zachycena v publikaci Guida di Roma Moderna - Architektura od 1870 do dneška od Irene de Guttry vydané v roce 2001v Římě.

Hlavní vchod obklopený malou předzahrádkou s fontánou směřuje do ulice Via dei Gracchi. Zadní dvůr poskytuje prostor pro zaparkování služebních i soukromých vozidel.

Fresky ve velvyslanectví ČR v Římě

Celkovou rekonstrukci budovy, která podstatně nezměnila původní vzhled, navrhl pro MZV ČR v roce 1994 akademický architekt Jiří Pelcl. Realizace proběhla od září do prosince 1994. Poté následovaly celkem 3 drobné dílčí etapy rekonstrukčních prací vnitřních prostor (instalace zabezpečovacího systému, nové vybavení vybraných kanceláří) a dvora (výstavba plotu, přístřešku pro parkování vozidel a vydláždění).


Související odkazy:

.