Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Litva: Architektonická novinka ve Vilniusu

 

Stavba nové moderní budovy byla dokončena v roce 2004. Informace o této novince mezi českými zastupitelskými úřady proběhla v celé řadě českých médií a litevských médií (Architekt, Stavba, Dolce Vita, E - architekt, Namas ir aš, Lietuvos žinjos – namu pasaulis.
Autoři: Lennox architekti: Markéta Smrčková, Jindřich Starý, Tomáš Starý, Jiří Stejskalík, Michal Schwarz

Budova velvyslanectví ČR ve Vilniusu v noci

Výstavba moderního sídla velvyslanectví byla dokončena v červnu 2004. Jedná se o komplex dvou budov, z nichž v první je umístěn úřad a ve druhé je rezidence velvyslance, dvě bytové jednotky a prostory pro diplomatické kurýry. Budova je ve vlastnictví MZV ČR.

Informace o této novince mezi českými zastupitelskými úřady proběhla v celé řadě českých médií (Architekt, Stavba, Dolce Vita, E - architekt) a také v litevských odborných časopisech " Namas ir aš" a " Lietuvos žinjos - namu pasaulis". Titulek litevského článku: " Moderní a dynamická" přesně reflektuje záměry MZV ČR při prezentaci naší země.

Fotografie

Budovu pro účely prezentace fotografovala paní Andrea Lhotáková ( andrea@lhotak.com), která laskavě poskytla i souhlas s jejich publikací.


Autorská zpráva
Pozemek se nachází v rozvíjející se rezidenční čtvrti Žverynas, v meandru řeky Neris, v západní části hlavního města Litvy, Vilniusu.

Vilnius - článek v časopise Namas ir as - str.1

Prostorové a hmotové řešení je odrazem funkčního dělení areálu. Hlavní dvoupodlažní budova v přední části pozemku zastupuje reprezentační a administrativní funkci, podélná hmota protažená do zahrady sdružuje veškeré typy bydlení. Důraz byl kladen na vytvoření různých kvalit a kategorií vnějších i vnitřních prostorů odpovídajících odlišným funkcím, tedy naplnění reprezentační funkce zastupitelství a zároveň poskytnutí dostatečného soukromí pro bydlení.

Umístění objektů na parcele sledovalo zachování veškeré kvalitní zeleně. Podražení podélné hmoty (objekt je na nohách) uvolňuje zahradu a opticky výrazně zvětšuje pozemek.

Hlavní budova je rozdělena horizontálně na administrativní patro a reprezentační přízemí, v rámci pater jsou pak jednotlivé funkční podskupiny sdruženy do bloků od sebe oddělených "světlíky" (diplomatický, vojenský, hospodářský úsek, konzulární oddělení). Světlíky přivádějí světlo do středu dispozice, propojují obě patra a zároveň spojují objekt se exteriérem.

V podélném objektu jsou kurýrní pokoje, byty a rezidence odstupňovány narůstajícím standardem a zvyšujícím se soukromím do hloubky pozemku. Jednotlivé typy bydlení jsou svázány hmotou prvního, ložnicového patra. Mezonetové byty jsou řešeny inverzně, s obytnou částí v horním patře nástaveb, se soukromím teras umístěných nad pozemkem.

Rezidence zahrnuje společenské obytné přízemí, rozšířené v suterénu o saunu s relaxačním prostorem, ložnicové patro a soukromý obytný prostor (pracovnu) s terasou a výhledem na řeku.

Vilnius - velvyslanectví ČR - vjezd

Konstrukční systém objektů je monolitický železobetonový stěnový s deskovými stropy. Oba objekty jsou plně podsklepeny a založeny na železobetonové desce v části doplněné mikropiloty.

Hlavní omítané objemy domů jsou v přízemí podtrženy betonovými prefabrikáty. Obytné prostory jsou rozlišeny lehkým obkladem z borovicových prkem. Laťový obklad nástaveb spolu se stínícími panely teras tvoří prstenec chránící soukromí třetího patra.

Přízemí objektů je strukturálně zaskleno, patro má pevné i posuvné dřevěné rámy, v administrativní části doplněné plnými větrací panely.

V interiéru jsou použity tradiční materiály, jako dubové podlahy, terazo, sklo, dřevěné dýhované obklady… V reprezentační části hlavního objektu je ponechán pohledový betonový strop odlitý do prkenného bednění.


Autorskou zprávu laskavě poskytla společnost Lennox Architekti
Publikováno: Architekt 11 / 2004, str. 26 - 32; Stavba 6 / 2004, str. 83 - 87; Dolce Vita 1 / 2005, str. 023- 027; e - architekt, leden 2005.Vilnius - velvyslanectví ČR - kuchyně

Zastupitelský úřad ČR ve Vilniusu

Birutes g.16, Žverynas, Vilnius. Litva
Klient: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, garant akce - ing. Irena Kryštůfková
Technický dozor investora: ing. Ivana Tarantová
Autoři: Ing. arch. Markéta Smrčková, Ing. arch. Jindřich Starý, Tomáš Starý, Ing. arch. Jiří Stejskalík, Ing. arch. Michal Schwarz / LENNOX architekti s.r.o., www.lennox.cz
Spolupráce interiér: Qubus Design
Výtvarný projekt: Jan Kadlec - nerealizováno
Profese ČR: IPK, s.r.o. - vedoucí projektu; SIAL, s.r.o - stavební část; ing. Vít Hušek - statika; SIL, s.r.o. - elektro, topení, klimatizace; ing. Vladimír Rais - ZTI; ELPRO, s.r.o. - elektro, TERRA FLORIDUS - zahradní úpravy; PROPOS Liberec, s.r.o. - rozpočet; PPS Liberec - požární ochrana; Litva: UAB ARCHIPLANAS - přípojky, vyřízení stavebního povolení; MZV: JIMI CZ, s.r.o. - EZS, GITY, a.s. - slaboproudé technologie
Generální dodavatel: PSJ Holding, a.s., stavbyvedoucí - ing. Milan Věžník, Radek Zanáška
Subdodavatelé ČR: ROSS Holding, s.r.o - elektro, ZTI, topení, klimatizace; B.D.I., s.r.o. - truhlářské výrobky; Jiří Kačena KOVEX - truhlářské výrobky; BV ARRANGEMENT, s.r.o. - vybavení interiérů; IZOMA, a.s. - izolace; METAL PROGRES, a.s. - AL obvodový plášť; TEZZO Tábor, s.r.o. - prefa schodiště, teracové podlahy, betonové obkladové panely; REGA Brno, s.r.o. - technologie kuchyně; RADIOMONT, s.r.o. - STA; Litva: UAB Ranga IV - monolitická konstrukce; Jokubausko imone JONAS - přípojky,dokončovací práce; UAB KRYŽME - zámečnické konstrukce; UAB VEZO STATYBA - skleněné stěny a příčky; AB HERBELA - sadové úpravy; UAB LAURESTA - stínící technika (rolety, markýzy)
UAB Schindler-Liftas - výtahy; MZV: JIMY, CZ s.r.o. - EZS, slaboproudé technologie
Soutěž: 01/2001-02/2001
Projekt: 04/2001-04/2002, interiér 04/2002-10/2003

Realizace: 08/2002-06/2004

.