Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Norsko: Budova od spoluautora alexandrijské knihovny v Egyptě

 

Zastupitelský úřad se nachází v původní budově obchodního oddělení bývalé ČSFR. Po rozdělení federace, připadl objekt České republice. Projekt přestavby vypracoval Martin Roubík, člen architektonického ateliéru SNØHETTA, Oslo. Tento ateliér patří k nejlepším v Norsku, m.j. vyhrál soutěž o novou alexandrijskou knihovnu v Egyptě, která je již také postavena a v současnosti se bude realizuje muzeum v areálu Ground Zero v New Yorku (v novém projektu na místě "dvojčat").


Velvyslanectví ČR v Oslu

Zastupitelský úřad se nachází v původní budově obchodního oddělení bývalé ČSFR. Po rozdělení federace, připadl objekt České republice, která jej upravila pro potřeby velvyslanectví.

Původní budova byla vila projektovaná architektem Hemikem Nissenem pro velkoobchodníka Femera Jacobsena a postavená v roce 1923. Rodina Femer je v příbuzenském vztahu s královskou rodinou. Objekt byl postaven na pozemku 880m2, ze tří stran obklopen sousedními stavbami a s volným přístupem do ulice. Původní projekt zahrnoval dvoupodlažní budovu, v přízemí obývací pokoje a kuchyně, v poschodí ložnice, koupelny. Nízká přístavba vpravo byla a je garáž, vlevo loggie s třemi oblouky.

Pro potřeby zastupitelského úřadu byla provedena v roce 1996 přestavba, která citlivě zachovala původní objekty a k nim byla přistavěna budova (srovnejte obě fotografie) s podzemní garáží, kancelářskými prostorami v přízemí, a domovnickým bytem v patře. Loggie byla zasklena. Celkově pak objekt vytváří kompaktní "U" atrium otevřené do ulice, od které je však odděleno ještě původní zídkou.

Velvyslanectví ČR v norském Oslu - přístavba od architekta Roubíka

Projekt vypracoval architekt českého původu Martin Roubík jako člen architektonického ateliéru SNØHETTA z Osla. Tento ateliér patří k nejlepším v Norsku, m.j. vyhrál soutěž o novou alexandrijskou knihovnu v Egyptě, která je již také postavena a v současnosti se realizuje muzeum v areálu Ground Zero v New Yorku (v novém projektu na místě "dvojčat").

Velvyslanectví ČR v Oslu

Pro srovnání se současnou stavbou přikládáme fotografii původního budovy před přestavbou (viz černobílá foto vpravo).

.