Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

English Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předsálí Masarykova bytu

 

Při rekonstrukci Černínského paláce ve 30. letech 20. století vybudoval architekt Pavel Janák ve 2. patře služební ministerský byt, který se dnes označuje jako Masarykův byt.

 

 

Současné označení získal podle ministra zahraničních věcí Jana Masaryka. Prvním ministrem, který služební byt využíval, byl Kamil Krofta. Během druhé světové války sloužil Černínský palác jako sídlo Úřadu říšského protektora. V roce 1945 se po návratu z exilu stal uživatelem bytu Jan Masaryk, který v něm po komunistickém převratu, v noci z 10. na 11. března 1948 tragicky zahynul. Po Masarykově smrti byl služební ministerský byt zrušen a adaptován na kanceláře. Po sametové revoluci roku 1989 byl Masarykův byt rekonstruován pro reprezentační účely.

Předsálí Masarykova bytu slouží dnes především pro pořádání tiskových konferencí ministra zahraničních věcí, případně jeho náměstků, se zahraničními partnery. Halu zdobí dvě nejstarší tapiserie v Černínském paláci. Jde o vlámské renesanční verdury, které vznikly v centru evropské výroby tapisérií, Vlámsku, už kolem roku 1550. Obě tapisérie byly zakoupeny v roce 1928 z pozůstalosti Jiřího Kristiána knížete z Lobkovic. Nejhonosnější tapisérie v místnosti zachycuje Triumf Alexandra Velikého. Jde o součást trojdílného cyklu zachycujícího Alexandrova vítězství. Také obě zbývající tapisérie se nacházejí v Černínském paláci. Cyklus vznikl kolem roku 1650 v Bruselu. Orientální část sbírky koberců v Černínském paláci reprezentuje koberec s tzv. tunghrou neboli stylizovaným sultánovým podpisem, který pochází z konce 19. století z Turecka. Místnost zastřešuje malovaný dřevěný pozdně renesanční strop ze 17. století. Zajímavé je, že místo, kde se dnes strop nachází, není jeho původním umístěním. Strop při rekonstrukci Černínského paláce našel architekt Pavel Janák v jižním křídle budovy a nechal ho přenést do Předsálí Masarykova bytu, kde ho využil k dekorativní výzdobě vstupu do ministerského apartmá.

galerie

Předsálí Masarykova bytu / Masaryk´s Apartement – Entrance Hall

.