Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

vzdělávání ekon. diplomatů
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV a MPO představily společné vzdělávání ekonomických diplomatů

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa a náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl podepsali 17. února 2015 v Černínském paláci smluvní dokument, kterým jsou definována pravidla společného vzdělávání ekonomických diplomatů. Realizací společného vzdělávání byl pověřen odbor vzdělávání a Diplomatické akademie MZV ve spolupráci s CzechTradem.
 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa a náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl podepsali 17. února 2015 v Černínském paláci smluvní dokument, kterým jsou definována pravidla společného vzdělávání ekonomických diplomatů z řad pracovníků MZV, MPO a CzechTrade. Jedná se o další z kroků k posílení jednotného směřování ekonomické diplomacie a zlepšení podpory českého exportu.

"Úsilí posílit ekonomickou diplomacii je důležitým tématem napříč Evropou. Česká republika v tomto směru patří k aktivním státům — v minulém roce jsme dosáhli sjednocení zahraniční sítě, otevřeli Klientské centrum pro export, vydali Mapu globálních oborových příležitostí pro český export. Dnes podepsaný projekt společného vzdělávání představuje další důležitý a logický krok pro efektivní podporu českého exportu," uvedl při příležitosti podpisu náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

Připravený "Projekt společného vzdělávání pracovníků Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu a CzechTrade v ekonomické agendě" je realizací jednoho z pilířů Rámcové dohody o zásadách spolupráce při zajišťování podpory exportu a ekonomické diplomacie ČR, podepsané ministry Zaorálkem a Mládkem v červnu 2014. Cílem projektu je zajistit vysoký standard podpory českého exportu, v návaznosti na přijatý jednotný Katalog služeb agentury CzechTrade a zastupitelských úřadů.

"Projekt společného vzdělávání ekonomických diplomatů připravuje odborníky se znalostmi a dovednostmi umožňující efektivně a kompetentně přispívat k prosazování zájmů českých exportérů v zahraničí, internacionalizaci firem a celkově zvyšování objemu exportu," přiblížil náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

V rámci podpisu smluvního dokumentu se náměstci Tlapa a Bärtl také setkali s posluchači prvního ročníku společného vzdělávání. Jednotná příprava diplomatů pověřených ekonomickou agendou je organizována prostřednictvím Odboru vzdělávání a Diplomatické akademie MZV ve spolupráci s Exportní akademií CzechTrade.

Ředitelka odboru vzdělávání a Diplomatické akademie, Věra Jeřábková představila podrobně obsah Diplomatického minima, které je jednou z částí společného projektu vzdělávání obou rezortů. Je určeno pracovníkům MPO, kteří se budou v budoucnu hlásit do výběrových řízení na speciální pozice ekonomickýh radů na zastupitelských úřadech.

 

.