Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Saner 4
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

PROFESOR RAYMOND SANER PŘEDNÁŠEL O EKONOMICKÉ DIPLOMACII V SOUČASNÝCH MEZINÁRODNÍCH VZTAZÍCH

 

Raymond Saner, profesor Univerzity v Basileji a autor řady studií o ekonomické diplomacii , přednášel společně se svojí manželkou Lichiou Yiu v Černínském paláci pro diplomaty i státní úředníky.  Zaměřili se na ekonomickou diplomacii v současných mezinárodních vztazích a  ekonomickou diplomacii ve Francii i Švýcarsku.
 

Dne 10. dubna 2015 přijal pozvání do Černínského paláce pan Raymond Saner, profesor Univerzity v Basileji a společně se svojí manželkou paní Lichia Yiu přednášeli o ekonomické diplomacii v současných mezinárodních vztazích. Profesor Saner hovořil o měnící se roli státu v globalizovaném světě, zvyšujícím se počtu aktérů v mezinárodních vztazích či rozdílem mezi ekonomickou a obchodní diplomacií. Zmínil také současný posun od obchodu se zbožím k obchodu s hodnotami, globálním hodnotovém řetězci, roli tzv. diplomacie vědy („science diplomacy“) nebo konkrétních aktivitách ekonomické diplomacie ve Francii. Lichia Yiu se zase zaměřila na utváření  finanční politiky a ekonomické diplomacie ve Švýcarsku.

Profesor Saner i jeho manaželka Lichia dlouhodobě spolupracují s prestižním Netherlands Institute of International Relations, pod jehož hlavičkou publikovali řadu studií na téma ekonomické diplomacie. Oba zároveň učí na řadě univerzit po celém světě na téma obchodní diplomacie a mezinárodních negociací.

Přednášku, kterou zorganizoval odbor vzdělávání a Diplomatické akademie MZV v rámci ekonomického vzdělávání z iniciativy Vysoké školy ekonomické v Praze, si přišli vyslechnout nejen čeští a zahraniční diplomaté, ale také studenti VŠE a úředníci dalších institucí státní správy.

Presentation (PDF, 3 MB)

Saner
Saner
.