Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rupnik
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropa na rozcestí v pojetí profesora Jacqua Rupnika

 

Profesor a politolog Jacques Rupnik přednášel posluchačům Diplomatické akademie MZV ČR o Evropě, jejím směřování a proměnách evropského projektu.

Profesor Rupnik patří k lektorům, kteří tradičně přednášejí v rámci všeobecné diplomatické přípravy Diplomatické akademie MZV, a jeho přednášky jsou mezi posluchači velmi oblíbené. K juniorním diplomatům tentokrát hovořil na téma Evropa na rozcestí.

Setkání poskytlo možnost se seznámit s „modelem Kandinskij pro Evropu“, založeném na dělicích čárách a koncentrických kruzích mezi členskými státy, které představují dezintegrační tendence uvnitř Evropy a zároveň snahy o prohloubení integrace. Posluchači také diskutovali o otázkách dalšího směřování Evropy, současné roli NATO a minulých i aktuálních dělících liniích mezi státy – Východem a Západem, Severem a Jihem i pokusech těmto odstředivým silám čelit.

Přednáška byla součástí řady příspěvků o Evropě a Evropské unii, které umožňují juniorním diplomatům zevrubně se obeznámit s komplexním vývojem Evropy. Poskytla významnou příležitost zamyslet se nad rolí, kterou hraje EU v dnešním světě a nad perspektivami jejího dalšího směřování.

.