Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

IX. Pražská bezpečnostní konference očima studentů Diplomatické akademie.

 

Dne 15. listopadu 2013 se studenti Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí v rámci své přípravy zúčastnili IX. Pražské bezpečnostní konference. Hlavním tématem se pro letošní rok staly vztahy mezi Evropskou unií, Ruskem a Čínou. Konkrétně hledání společných zájmů mezi těmito významnými světovými aktéry. Sérii Pražských bezpečnostních konferencí, jejichž historie sahá až do roku 2005, pořádá Středisko bezpečnostní politiky Centra pro ekonomické a sociální strategie FSV UK, vedené Milošem Balabánem.

Tematicky byl program letošní konference rozdělen do čtyř bloků. Po úvodním slovu, kterého se zhostil ministr zahraničních věcí ČR, Jan Kohout, následoval první diskusní blok, věnovaný definici zájmů jednotlivých aktérů a hledání zájmů společných. V této souvislosti se podařilo identifikovat perspektivní oblasti vzájemné spolupráce jako je mezinárodní obchod, ochrana životního prostředí, důraz na roli OSN v řešení mezinárodních problémů či boj proti pirátství.

     V rámci druhého diskusního bloku byla zmíněna problematika ekonomických vztahů a specifika podnikání v jednotlivých teritoriích. Třetí blok konference se věnoval rozvoji dopravní infrastruktury mezi EU, Ruskem a Čínou. Konkrétně byly zmiňovány dvě varianty, železniční koridor z Evropy do Asie (projekt TAR) nebo využití potenciálu Severní námořní cesty. Posledním bodem konference byl panel věnovaný spolupráci v oblasti bezpečnosti. Nebylo rozhodně překvapením, když následná diskuze ukázala, že právě v této oblasti panuje mezi aktéry nejmenší shoda. 

     Z hlediska posluchačů Diplomatické akademie spočíval největší přínos účasti na konferenci v možnosti seznámit se s autentickými postoji Číny a Ruska k problémům současného světa. Neméně důležitým aspektem bylo samotné seznámení se s prostředím a způsobem organizace odborné mezinárodní konference.

.