Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Juniorní diplomaté na stážích v zahraničí

 

Juniorní diplomaté pomalu završují svůj program diplomatické přípravy. Po teoretických přednáškách, stáži u významných českých exportérů a stážích v Bruselu a Vídni nyní zakouší samou podstatu práce diplomata – zastupování České republiky v zahraničí. Právě totiž absolvují téměř dvouměsíční stáž na vybraném zastupitelském úřadě, kde se věnují stejným aktivitám, jako ostatní diplomaté. Jak probíhá u Petra Manouška stáž na Velvyslanectví v Argentině v Buenos Aires?

„Musím říci, že spektrum činností, kterým se zde věnuji, je opravdu široké a časově náročné. Po mém příletu do Buenos Aires jsem měl sotva čas odložit kufry a už jsem se vezl spolu s panem Ludovítem  Hrůzem, ekonomickým diplomatem  velvyslanectví, na strojírenský veletrh Fimeqh, kde v rámci jednoho stánku vystavovalo své výrobky několik firem, a symbolicky jsem tak navázal na svou stáž u exportéra Strojírny Podzimek. Ekonomická diplomacie mne čeká ještě v týdnu 2.6. – 7.6., kdy budeme opět s p. Hrůzem na veletrhu San Juan Minera 2014 prosazovat české firmy do místního důlního a hutnického průmyslu a za tímto účelem i jednat s místními úřady.“ MZV dlouhodobě pomáhá českým firmám zvláště při vstupu na cizí trhy, a to v blízké spolupráci s dalšími organizacemi, jako jsou CzechTrade a průmyslové svazy či komory.

Propagace ČR v zahraničí obecně je stálým úkolem každého zastupitelského úřadu, jemuž MZV přikládá stále větší význam. Jaké našel Petr uplatnění v této oblasti?

„Tzv. veřejná diplomacie je zvláště v Argentině důležitou aktivitou místní ambasády. Překvapilo mne, jaký zájem mají Argentinci o Českou republiku jako takovou i o její kulturu, zvyky a v neposlední řadě o češtinu. Na propagaci se dlouhodobě zaměřuji a mohl jsem tedy zde zúročit své schopnosti při úpravách webových stránek ambasády, správy jejího facebookového profilu či odpovídáním na dotazy turistů a studentů se zájmem o ČR. Velkou porci času, zvláště o víkendu, pak zaberou i akce a semináře s místními krajany.  Na šíření české kultury v Argentině se  významně  podílí náš zastupitelský úřad, konkrétně pan Frola, vedoucí konzulárního úseku.

Diplomaté MZV v zahraničí se nevěnují pouze propagaci, mají i čistě politické úkoly. Na ty je třeba budoucí diplomaty připravit též, jak tedy příprava probíhá v Argentině?

„Náš zastupitelský úřad v Buenos Aires je samozřejmě neporovnatelně menší, než ty v Bruselu či Vídni, takže na jednoho diplomata zde připadá opravdu široká politická agenda. To je ovšem výhoda pro mne, protože se mohu též jednání zúčastnit, pořizovat z nich zápisy a následně zpracovávat zprávy do ústředí, to vše pod vedením pana velvyslance Kopřivy. Často ho také doprovázím. Nutností je pro mne učit se od pana Froly a paní Sýkorové  konzulární agendu, která je v Argentině rozsáhlá – od žádostí o občanství a pasy od našich krajanů v regionu, po komunikování s místními úřady kvůli různým ověřením a povolením. Všichni diplomaté zde jsou velmi zkušení a znalí místního prostředí. Rád bych na tomto místě tedy ještě vyzdvihl jejich vstřícnost a ochotu, protože ‚starat se o stážistu‘ při jejich pracovním vypětí není jednoduché. Patří jim můj velký dík.“

Další  juniorní diplomaté jsou rozmístěni na velvyslanectvích takřka po celém světě, hlavně v Africe a Asii. Až se koncem června vrátí, čeká je ještě praxe na některých odborech MZV, aby se v rámci Diplomatické akademie měli šanci osvědčit ve všech aktivitách, jež budou ve své diplomatické kariéře zastávat. Pokud získají po všech stránkách pozitivní hodnocení a prokážou výsledky, MZV je rádo uvítá mezi své stávající diplomatické pracovníky.

.