Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Juniorní diplomaté se spolu se zaměstnanci dalších ministerstev učili vyjednávat

 

Zaměstnanci českých ministerstev spolu s posluchači diplomatické akademie MZV se seznamovali s teorií a praxí mezinárodního vyjednávání pod dohledem paní Idy Manton z nizozemského institutu Clingendael.

Kurz mezinárodního vyjednávání se konal 22. a 23. dubna 2014 a jeho účastníci byli zaměstnanci ministerstva kultury, školství, vnitra a průmyslu a obchodu spolu s juniorními diplomaty ministerstva zahraničních věcí. Kurz se sestával z úvodní teoretické části, během které byli účastníci seznámeni s teoretickými aspekty vyjednávání, řečí těla, technikami apod. Poté následovaly dvě simulace vyjednávání založené na skutečných událostech.

První ze simulací se týkala kosovského konfliktu a možností jeho řešení. Účastníci kurzu se tak ocitli v roli jak přímo dotčených aktérů – tedy Srbska a Kosova –, tak velmocí typu Spojených států a Ruska. Předmětem druhé simulace bylo vyjednání rezoluce o vytvoření nové agentury OSN, která by koordinovala humanitární pomoc. V závěru kurzu účastníci shlédli dokumentární film, ve kterém viděli, jak vyjednávání o této nové agentuře probíhalo ve skutečnosti.

.