Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Posluchači diplomatické akademie navštívili Vídeň

 

Mezi 10. a 13. prosincem 2013 navštívili posluchači DA MZV rakouské hlavní město Vídeň, aby se tam seznámili s reálným fungováním bilaterální a multilaterální diplomacie.

Cílem pracovní cesty bylo umožnit posluchačům poznat praktické fungování české diplomacie, seznámit se s agendou a prioritami velvyslanectví ČR ve Vídni a Stále mise ČR při OSN a OBSE. Návštěva byla rovněž příležitostí seznámit se s fungováním OBSE a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Během pracovní cesty posluchači DA rovněž navštívili Diplomatische Akademie Wien, která dlouhodobě spolupracuje s DA MZV ČR.

Posluchači DA se setkali s velvyslancem ČR v Rakousku Janem Sechterem. stálým zástupcem ČR při mezinárodních organizacích ve Vídni Vladimírem Galuškou a dalšími českými diplomaty. Probíralo se mnoho témat, mimo jiné česká ekonomická diplomacie v Rakousku, a to jak v teoretické, tak i praktické rovině. Tou praktickou bylo setkání českých a rakouských podnikatelů, které české velvyslanectví každoročně pořádá.

Posluchači rovněž navštívili Diplomatische Akademie Wien, která je nejdéle působící institucí svého druhu na světě. Její ředitel velvyslanec Hans Winkler posluchačům představil výukové programy DA a seznámil posluchače s fungováním rakouské zahraniční služby.

 

Na 976. zasedání Stále rady OBSE, jež posluchači navštívili, byla probírána témata národnostních menšin a genderu. V části věnované aktuálním otázkám připadla největší pozornost aktuálnímu dění na Ukrajině. Poté posluchači navštívili České centrum a seznámili se s praktickými aspekty jeho fungování. Závěrem cesty se posluchači setkali s pracovníky Mezinárodní agentury pro atomovou energii, se kterými diskutovali o aktuálních otázkách v její kompetenci.

.