Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Brusel 2017
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Posluchači Diplomatické akademie MZV navštívili Brusel

 

Třídenní stáž posluchačů Diplomatické akademie MZV proběhla ve dnech 23.–25. května 2017 v rámci juniorní diplomatické přípravy. Cílem byla návštěva Stálého zastoupení ČR při Evropské unii a institucí EU. Posluchači měli možnost diskutovat s velvyslancem Martinem Povejšilem a dalšími českými diplomaty působícími na stálém zastoupení i ve strukturách EU.

Během prvního dne se studenti setkali s Pavlem Černochem z oddělení návštěv Evropského parlamentu. S ním hovořili nejen o činnosti parlamentu, ale také například o evropských hodnotách či roli národních jazyků v Evropě. V druhé části dne posluchači diskutovali s Liborem Boháčem, vedoucím oddělení na Generálním ředitelství pro předsednictví Evropského parlamentu. Program zakončila návštěva think tanku European Policy Centre.

Druhý den byl ve znamení seznamování se s činností Evropské služby pro vnější činnost. Posluchači se setkali s českými národními experty, kteří se v Bruselu zabývají řadou problematik, kromě zahraničních vztahů mimo jiné bezpečností nebo financemi. Odpolední program zakončila diskuze s Petrem Blížkovským, ředitelem na Generálním sekretariátu Rady EU. „Setkání s panem ředitelem bylo velmi cenné, protože se v evropské problematice a strukturách EU pohybuje již dlouhou řadu let. Mohl nám tak předat své hluboké zkušenosti a odborný pohled na současné evropské dění,“ řekl Dalibor Jenne, posluchač Diplomatické akademie MZV ČR.

Závěrečný den programu zahrnoval setkání s vedoucím Stálého zastoupení ČR při EU, velvyslancem Martinem Povejšilem, který posluchačům prezentoval aktuální problémy evropské integrace ve vztahu k České republice. Následovalo setkání s Veronikou Musilovou, která je členkou koordinační a podpůrné skupiny Antici. Program završila debata na téma mezinárodního obchodu, kterou spolu s posluchači vedly Anna Teličková a Blanka Soušková z úseku obchodní politiky Stálého zastoupení ČR při EU.

.