Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Posluchači Diplomatické akademie MZV navštívili Vídeň

 

Posluchači všeobecné diplomatické přípravy Ministerstva zahraničních věcí navštívili ve dnech 11. až 14. února 2020 Vídeň. V rámci programu získali přehled o chodu velvyslanectví ČR ve Vídni a Stálé mise České republiky při OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizacích. Setkali se s českými diplomaty i zástupci Vídeňské diplomatické akademie

Na Stálé misi posluchače přivítal stálý představitel ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni, velvyslanec Ivo Šrámek, který pohovořil o specifikách multilaterální diplomacie i současné bezpečnostní situaci ve světě. Ve svém výkladu zmínil své povinnosti v OBSE a priority ČR v multilaterálních organizacích. Během návštěvy OBSE měli posluchači možnost zúčastnit se zasedání Stálé rady, na kterém se kromě jiného diskutovala situace mezi Ukrajinou a Ruskem a otázka kontroly společné hranice.

Následně byli posluchači přijati mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyní ČR v Rakousku Ivanou Červenkovou. Ta se zaměřila především na české stopy ve Vídni, krajanskou komunitu i současné česko-rakouské vztahy. Setkání bylo zakončeno otázkami frekventantů DA1 na aktuální problémy v bilaterálních vztazích.

Během prohlídky Vienna International Centre představili činnost OSN ve Vídni a náplň své práce diplomatickým koncipientům pracovníci oddělení SM Martin Klučar a Ivan Pitner, zatímco zástupce velvyslankyně ČR ve Vídni Jakub Novák zajistil možnost zúčastnit se debaty s místopředsedou Evropské komise a komisařem pro ochranu evropského způsobu života Margaritisem Schinasem. V diskuzi eurokomisař představil své portfolio a zmínil hlavní priority svého mandátu – zejména tzv. green deal, přípravu občanů na nadcházející digitalizaci a robotizaci, a také posílení odolnosti a koheze evropské společnosti. Neopomněl ani otázku bezpečnosti a ochrany vnějších hranic EU.

Posluchači navštívili také České centrum Vídeň, kde se setkali s ředitelem Mojmírem Jeřábkem, a díky vedoucí studijního oddělení Genny Chiarandon se seznámili i s historií a studijním programem Vídeňské diplomatické akademie.

.