Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První měsíc nového ročníku juniorní diplomatické přípravy

 

Desítka mladých diplomatů nastoupila na Diplomatickou akademii k 1. říjnu 2013. První měsíc diplomatické přípravy byl bohatý jak na teorii, tak i praxi včetně speciálního kurzu přežití.

Nový akademický rok 2013/2014 Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí ČR oficiálně zahájil ministr zahraničních věcí Jan Kohout dne  3. října 2013 v Černínském paláci. Ve svém úvodním projevu nastínil zejména nutnost vzdělávat se v ekonomické diplomacii. Juniorní ročník DA přijali také náměstci ministra zahraničních věcí Jiří Schneider a Tomáš Dub.

Posluchači Diplomatické akademie se ihned pustili do teoretické přípravy jejíž první blok byl věnován historii diplomacie a zahraniční politice ČR. V rámci tohoto historického bloku přednášeli posluchačům mj. prof. Otto Pick, velvyslanci Luboš Dobrovský, Jaroslav Šedivý, Karel Kovanda, a velvyslankyně Magda Vášáryová.

Druhý blok teoretické části byl věnován Evropské unii, která byla představena jednak pohledem diplomatů, například velvyslankyně Mileny Vicenové, a dále i přednášejícími z akademické sféry, mezi jinými na Diplomatickou akademii zavítali Jacques Rupnik, Jan Eichler, či Ivo Šlosarčík.

Posluchači DA se rovněž průběžně seznamují se sekcemi ministerstva prostřednictvím vrchních ředitelů a dále i s jednotlivými odbory, které prezentují ředitelé a pracovníci odborů. Mladí diplomaté zavítali na Ústav mezinárodních vztahů, kde se seznámili s jeho činností a vyslechli přednášku Petra Kratochvíla, nového předsedy Akademické rady Diplomatické akademie.

Kromě teoretické přípravy byl první měsíc bohatý i na praktické kurzy. Jiří Hošek, zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně,  školil mladé diplomaty pro práci s rozhlasem. Mladí diplomaté dále rozvíjeli své znalosti diplomatické angličtiny, jakož i komunikační a prezentační dovednosti. Patrně největším zážitkem za uplynulý první měsíc na DA byl týden strávený na Vojenské akademii ve Vyškově.

.