Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Studijní návštěva posluchačů Diplomatické akademie MZV v Bruselu

 

Posluchači juniorní diplomatické přípravy (DA1) v rámci svého programu na Diplomatické akademii MZV ČR absolvovali ve dnech 1. – 5. února studijní návštěvu Bruselu. V rámci bohatého pětidenního programu navštívili Stálé zastoupení České republiky při EU, bilaterální velvyslanectví České republiky v Belgii a Stálou delegaci České republiky při NATO. Seznámili se také s fungováním evropských institucí a setkali se s celou řadou Čechů, kteří v nich působí.
 

Juniorní diplomaté měli příležitost setkat se s velvyslancem ČR při EU Martinem Povejšilem, který s nimi hovořil zejména o výzvách, jimž v současné době čelí Evropská unie. Velmi zajímavé bylo rovněž seznámení s praktickým fungováním Stálého zastoupení ČR při EU, které posluchačům přiblížily zástupkyně Oddělení pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU.

Posluchači strávili půl dne na bilaterální ambasádě ČR, kde se setkali především s jedním z prvních absolventů Diplomatické akademie MZV ČR, velvyslancem ČR v Belgii Jaroslavem Kurfürstem, dále s pracovníky konzulárního úseku ambasády a zástupci Českého centra Brusel.

Během návštěvy sídla Severoatlantické aliance v Bruselu se posluchači seznámili s působením Stálé delegace ČR při NATO a diskutovali s českými diplomaty, zástupci Ministerstva obrany i Armády ČR zejména o aktuálních bezpečnostních otázkách. Juniorní diplomaty zde přivítal velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý. „Pan velvyslanec s námi hovořil o vnitřních rozhodovacích procesech v Alianci, proměně NATO po klíčovém summitu ve Walesu v roce 2014 a přípravách na nadcházející summit ve Varšavě,“ doplnila Anna Fanturová.

Mezi nejzajímavější momenty návštěvy patřilo setkání s českými diplomaty, kteří působí v Evropské službě pro vnější činnost. „Setkání bylo o to zajímavější, že jsme s některými z nich měli možnost setkat se i nad rámec programu při neformální večeři. Měli jsme tak velký prostor dozvědět se o jejich zkušenostech z evropské diplomacie“ řekl Ondřej Wágner, posluchač Diplomatické akademie MZV ČR.

Studenti 2016 Brusel II
Studenti 2016 Brusel III
.