Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Letní škola evropských studií zavítala po dvouleté pauze opět do Telče

 

Od 8. srpna do 12. srpna 2022 se v Telči sešli juniorní diplomaté, aby absolvovali Letní školu evropských studií pořádanou Diplomatickou akademií Ministerstva zahraničních věcí. Již 19. ročník letní školy nesoucí název: „Evropa, válka a její důsledky: jak může Fénix znovu povstat z popela?“ zahájil proslovem státní tajemník pan Miloslav Stašek.

Po dvouleté pauze se v Telči 8. srpna 2022 sešli juniorní diplomaté, aby absolvovali Letní školu evropských studií pořádanou Diplomatickou akademií Ministerstva zahraničních věcí. Již 19. ročník letní školy nesoucí název: „Evropa, válka a její důsledky: jak může Fénix znovu povstat z popela?“ zahájil proslovem státní tajemník pan Miloslav Stašek a přivítal v Telči 26 mladých diplomatů. Kromě účastníků z ČR, kteří do Telče přijeli z institucí, jako jsou například Úřad vlády, Senát, Poslanecká sněmovna, Ministerstvo školství, Ministerstvo vnitra nebo Dům zahraniční spolupráce, se účastnili také mladí kolegové z Ministerstev zahraničních věcí Bulharska, Arménie, Tchaj-wanu, Gruzie, Turecka, Peru či Chorvatska. K nim se dále připojili kolegové z Velvyslanectví Argentiny v Praze nebo z Evropské služby pro vnější činnost.

Účastníci měli během pěti dní možnost seznámit se s experty z různých odvětví politiky, bezpečnosti a ekonomiky a diskutovat s nimi o aktuálních tématech probíraných v jednotlivých přednáškách. Debatovalo se například o českém předsednictví v Radě EU, o dopadech války na Ukrajině a pandemie COVID-19 na bezpečnostní a ekonomickou situaci v Evropě a ve světě, o perspektivě OSN nebo o moderních technologiích. Účastníci se mohli také aktivně zapojit v přednáškách týkajících se používání sociálních sítí v rámci diplomacie. Velmi příjemné bylo také setkání se starostou města Telč panem Vladimírem Brtníkem, který mladým diplomatům pověděl o své kariéře a o tom, jaké strasti a radosti mu přináší práce starosty. Letní školu poté zakončil předseda Senátu pan Miloš Vystrčil, který účastníkům předal certifikáty o absolvování.

„Letní škola evropských studií v Telči byla velmi přínosná a příjemná zkušenost, díky které jsem měl možnost získat nové informace v oboru mezinárodních vztahů a seznámit se s experty z různých zemí. Formát letní školy také podpořil sdílení myšlenek a názorů a měl jsem tak unikátní možnost poznat nejen odborné pohledy účastníků ze zahraniční, ale také jejich náhled na svět a kulturu.“ uvedl absolvent letní školy z Ministerstva školství. Účastníci si tak z Letní školy evropských studií v Telči zajisté odnesli nejen spoustu nových poznatků, vědomostí a zážitků, ale také možnost navázat nová přátelství s kolegy z různých koutů světa.

Účastníci Letní školy v Telči 2022

Účastníci Letní školy v Telči 2022

.