Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČEŠTÍ DIPLOMATÉ SE VZDĚLÁVAJÍ SPOLEČNĚ S ÚŘEDNÍKY INSTITUCÍ EVROPSKÉ UNIE

 

Evropská služba pro vnější činnost vzdělává úředníky institucí Evropské unie. Jejích kurzů se pravidelně účastní i diplomaté členských zemí Evropské unie, včetně České republiky.

Čeští diplomaté se pravidelně vzdělávají společně s úředníky institucí Evropské unie. Umožňuje jim to Diplomatický vzdělávací program, který administruje Evropská služba pro vnější činnost. Ačkoliv jsou tyto vzdělávací aktivity určeny zejména bruselským úředníkům, účastnit se jich mohou i diplomaté členských zemí Unie, včetně České republiky.

Krátkodobé semináře, konané především v Bruselu, se zaměřují na oblasti související s fungováním a kompetencemi této „evropské diplomacie“. Jsou určeny jak juniorním diplomatům, tak jejich kolegům na vyšších pozicích.

Z posledního období lze zmínit semináře k energetické bezpečnosti, multilaterálním negociacím, migraci či diplomatickému protokolu.

Jak tyto aktivity hodnotí čeští diplomaté?

Pavla Havrlíková, zástupkyně ředitelky Diplomatické akademie:

„Dvoudenní workshop „Trans-Cultural Competence and Intercultural Communication“, kterého jsem měla možnost účastnit se v listopadu, se zabýval fungováním týmů složených ze členů různých národností a komunikací v multikulturním prostředí. Učil nás, jak předcházet a řešit konflikty způsobené kulturními odlišnostmi v týmu a jakým způsobem z multikulturního týmu co nejvíce vytěžit. Seminář vedla Tong Schraa-Liu, původem z Číny, ale žijící dlouhá léta v Nizozemí, která je sama důkazem toho, že současný svět je o neustálém setkávání kultur. Pro práci diplomatů během jejich působení v zahraničí má znalost komunikace v multikulturním prostředí zásadní význam“.

Andrea Votavová, Odbor pro všeobecné záležitosti EU a Vojtěch Hromek, Mezinárodněprávní odbor:

„Dvoudenní seminář pro juniorní diplomaty byl zaměřen na fungování Evropské služby pro vnější činnost. V průběhu semináře jsme se seznámili s tím, jak probíhají různé druhy činností, které tato instituce vykonává (např. krizový management, veřejná diplomacie či diplomatický protokol na evropské úrovni). Dále nám přednášející z řad zaměstnanců evropské diplomacie představili jejich každodenní pracovní náplň jak v ústředí, tak i na jednotlivých Delegacích EU po celém světě. Pro práci na Ministerstvech zahraničí členských států EU je znalost vnitřního prostředí a principů evropské diplomacie velmi důležitá, aby s ní mohli dobře a účinně spolupracovat. Proto pro nás byla účast na tomto semináři velmi přínosná “

 

 

.