Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V rámci Evropského diplomatického programu navštívil ČR diplomat Evropské služby vnější akce působící v Kyjevě

 

Ve dnech 19. a 20. února 2015 proběhla v Praze druhá část letošního ročníku Evropského diplomatického programu (EDP), který má obecně za cíl prostřednictvím pořádaných vzdělávacích, konzultačních a simulačních modulů přispívat k rozvoji evropské dimenze diplomacie a vytváření osobních kontaktů mezi evropskými diplomaty.
 

V rámci tzv. modulu II hostí každý rok daný členských stát vybraného účastníka EDP z jiného členského státu, Evropské komise nebo Evropské služby vnější akce (ESVA) a zajišťuje pro něj bilaterální schůzky se zástupci Ministerstva zahraničních věcí, případně dalších úřadů. Schůzky se zaměřují na oblasti, kterým se daný účastník pracovně věnuje, a na prioritní témata daného ročníku EDP. Cílem je rovněž seznámit účastníka s pozicemi ČR u vybraných unijních politik a procesem jejich formulace.

V rámci letošního ročníku EDP navštívil Prahu pracovník ESVA pan Jocelyn Guitton, který působí na Delegaci EU v Kyjevě. Pro J. Guittona byl připraven bohatý program setkání se zástupci MZV, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva financí, se zaměřením především na obchodní a ekonomické otázky a vztahy Ukrajiny s mezinárodními finančními institucemi. Setkání byla rovněž příležitostí k diskusi o aktuálních událostech na Ukrajině, které patří k tomu nejdůležitějšímu ze současného mezinárodního dění. Návštěva J. Guittona se tak stala i velmi přínosným zdrojem informací pro zástupce českých úřadů, kteří se mohli seznámit s jeho osobními zkušenostmi přímo z Ukrajiny. Vrcholem návštěvy pak byla osobní schůzka pana Guittona s bývalým evropským komisařem pro rozšíření a politiku sousedství Štefanem Fülem.

.