Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

EDP 2015
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Rize byl zakončen letošní ročník Evropského diplomatického programu

 

Ve dnech 26. až 28. května 2015 proběhla v Lotyšsku poslední část letošního ročníku Evropského diplomatického programu (EDP), kterého se pravidelně účastní i Česká republika.

Jedná se o unikátní vzdělávací program zaměřený na unijní problematiku, jenž je organizován Evropskou službou vnější akce (ESVA) ve spolupráci s Evropskou komisí a který je určený pro mladé diplomaty z členských států Evropské unie a pro pracovníky Evropské komise a ESVA. Při příležitosti zakončení letošního programu se v Lotyšsku na svém pravidelném jednání sešli také ředitelé Diplomatických akademií účastnících se států. Za Českou republiku se EDP účastnil pracvník odboru EUPO M. Skládal, odbor vzdělávání a Diplomatické akademie zastupovala dr. V. Jeřábková.

Titulem letošního ročníku EDP byly „Nové výzvy a globální problémy současné diplomacie“. Program flexibilně reagoval na aktuální mezinárodní vývoj a značná část diskuzí byla věnována problematice migrace a vztahům s Ruskem.

Vybraní diplomaté ze všech členských států EU se v průběhu téměř jednoho roku setkávali v rámci čtyř modulů, zahrnujících přednášky, diskuze a praktická skupinová cvičení, vedená vynikajícími lektory a přednášejícími. Hlavní přínosy Evropského diplomatického programu představují navázané užší vazby mezi diplomaty z partnerských zemí a možnost vyměnit si názory na aktuální témata v oblasti mezinárodních vztahů.

Během modulu konaného v Bruselu se účastníci zapojili také do interaktivních praktických simulací s cílem zdokonalit své dovednosti potřebné pro vyjednávání v orgánech Evropské unie. Každý z účastníků rovněž v rámci EDP absolvoval osobní konzultace na partnerském ministerstvu ve vybrané zemi EU, které se zaměřovaly na oblast jeho pracovní náplně, popřípadě aktuální zahraničněpolitická témata. V rámci uvedené části navštívil tento rok české Ministerstvo zahraničních věcí pracovník ESVA, který v současnosti působí na Delegaci EU v Kyjevě. Český zástupce M. Skládal absolvoval bilaterální schůzky na Ministerstvu zahraničí Rumunska.

 

 

.