Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Migrace v mezinárodních vztazích
Foto: Pavla Havrlíková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Migrace v mezinárodních vztazích

 

Regionalizace jako důsledek globalizace,ztráta pozice státu jako ústředního aktéra v otázkách migrace a definice „imigrační diplomacie“ – to jsou hlavní tři z mot přednášky paní Catherine Wihtol de Wenden k migraci, kterou uspořádala Diplomatická akademie MZV.

Dne 5.května2014 uspořádala Diplomatická akademie MZV přednášku Výzvy a migrace v evropských a mezinárodních vztazích. Pozvala na ni paní Catherine Wihtol de Wenden z pařížské CERI. Hovořilo se například o hlavních faktorech ovlivňující migraci – světovém demografickém vývoji, rozdělení bohatství, konfliktech i tzv.environmentální migraci. Ve svém „migračním atlasu“ paní de Wenden zmínila například také hlavní destinace mezinárodní turistiky,stárnutí evropské populace, hlavní světové migrační cesty nebo intrakontinentální a interkontinentální migraci za prací.

Přednáška se uskutečnila v rámci Programu francouzštiny v diplomacii a veřejné správě a byla přibližně 60 % spolufinancována Mezinárodní organizací Frankofonie (OIF). Vedle diplomatů MZV se jí účastnili také zástupci veřejné správy i frankofonní diplomaté zahraničních velvyslanectví.

.