Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Schneider zahájil Evropský diplomatický program

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky hostí ve dnech 17. – 19. dubna 2013 rozsáhlý vzdělávací projekt, pořádaný v rámci Evropského diplomatického programu. Padesátku mladých diplomatů, kteří do Prahy přijeli zdokonalit své dovednosti ve vyjednávacích taktikách na úrovni Evropské unie, uvítal Jiří Schneider, první náměstek ministra zahraničních věcí a státní tajemník pro evropské záležitosti.

Evropský diplomatický program vznikl v roce 1999 s cílem vytváření osobních vztahů mezi juniorními diplomaty členských zemí Evropské unie a zvýšení diplomatického povědomí se specifickým zřetelem na evropskou dimenzi diplomacie. V letošním roce se jedna z jeho částí – negociační trénink – koná pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí ČR a organizuje jej Diplomatická akademie MZV.

Náměstek Schneider během slavnostního zahájení projektu zdůraznil, jak nezbytná je právě znalost umění vyjednávat jak pro bilaterální, tak multilaterální diplomacii. Podtrhl také roli celého Evropského programu při networkingu – vytváření osobních kontaktů diplomatů s partnery v členských zemích EU. Vyzdvihl rovněž skutečnost, že Praha se stala již podruhé pořadatelskou zemí jedné z částí celého programu. Poprvé se hostitelské role ujala v roce 2009 v souvislosti s předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie.

Ředitelka Diplomatické akademie MZV Věra Jeřábková zdůraznila měnící se roli diplomata v současném mezinárodním prostředí a roli vzdělávání v něm.

Během třídenního tréninku se juniorní diplomaté například na simulaci skutečných negociací v prostředí EU naučí, jaké jsou faktory ovlivňující průběh vyjednávacího procesu a jeho metody, vytváření koalic, lobbing či efektivní prezentaci vlastních pozic.

 

 

 

.