Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Výběrová řízení do institucí EU a přípravné semináře pořádané Diplomatickou akademií MZV
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výběrová řízení do institucí EU a přípravné semináře pořádané Diplomatickou akademií MZV

 

V druhé polovině července 2020 se v rámci programu EU Careers Ambassadors připravuje seminář "Jak na kariéru v institucích EU", který se bude konat ve čtvrtek 30. 7. 2020 od 17:30 online.  Hosty budou Tomáš Kolář, který je bývalým stážistou v Generálním sekretariátu Evropské komise a paní Palatová, vedoucí politického oddělení na EU Delegaci při Kanadě (tbc).

Odkaz na událost na Facebooku: http://facebook.com/events/1123074468077488/

Na akci je nutné se zaregistrovat, neboť bude pořádána přes aplikaci Zoom, na kterou je třeba mít odkaz pro účast: https://forms.gle/19BToqdEvzB64oBE7

Na podzim uspořádá Diplomatická akademie MZV ČR dva přípravné semináře zaměřené na výběrová řízení do institucí EU.  Následovat budou případně praktické simulace  prvního kola.

Dva celodenní kurzy, zaměřené pro zájemce z řad veřejné správy, studentů vysokých škol i široké veřejnosti, jsou podporovány vládní strategií České republiky. Proběhnou zdarma v říjnu (2. polovina měsíce), jeden v Brně a druhý v Praze, a povede je lektor z francouzské prestižní školy ENA (École National d´Administration).

Tyto semináře přiblíží uchazečům pravidla výběrových řízení pořádaných Evropským úřadem pro výběr personálu (EPSO) s důrazem na metodologii jejich 1. kola. To probíhá formou „Computer Based Testing“ (CBT), je součástí všech výběrových řízení do institucí EU a skládá se z testů verbálního, numerického a abstraktního uvažování.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Odbor vzdělávání a Diplomatické akademie, pořádá ve spolupráci se zahraničními lektory zdarma školení i k dalším kolům výběrového řízení do institucí EU. 

Evropský úřad pro výběr personálu EPSO plánuje 30. 7. 2020 vyhlásit specializované výběrové řízení na „evropské právo” a v září potom na „vnější vztahy” (v kategoriích AD5-AD7).  AD 5 je kategorie pro čerstvé absolventy vysokých škol, hlásit se mohou i držitelé titulu bakalář. Kategorie AD 7  je pro uchazeče s několika lety praxe v oboru.

Specializované výběrové řízení na odborníky v oblasti práva EU (AD5)

Nahradí obvyklé všeobecné výběrové řízení a bude vyhlášeno dne 30. 7. 2020 a přihlášky budou zřejmě otevřené do 8. 9. 2020. Je však nutné sledovat aktuální vývoj situace a vypsání výběrového řízení na stránkách EPSO. Podmínkou pro přihlášení bude diplom z práva.

 

Toto specializované výběrové řízení bude mít trochu jinou podobu. Součástí testů na počítači (CBT) nebude test chování v pracovních situacích (STJ) a nebude ani test „e-Tray“. Nově bude zařazen test znalosti práva EU (výběr z více variant – multiple choice test). Součástí testování v hodnotícím centru bude i motivační pohovor, porozumění textu  v cizím jazyce („comprehension test“) a hraní role („role play“). Ostatní testy zůstávají (slovní, číselné a abstraktní uvažování, ústní prezentace, strukturovaný pohovor). Pro testy CBT bude stanoven minimální počet bodů, do dalšího kola postoupí všichni, kdo splní. U testu znalosti práva EU a porozumění textu v cizím jazyce postoupí jen nejlepší.

 

Probíhající výběrová řízení (EPSO/AD/372/19, EPSO/AD/373/19, EPSO/AD/374/19):

EPSO pozastavilo testování v hodnoticím centru v Bruselu i Lucemburku od 9. 3. 2020. Obnovení testování se předpokládá v září 2020.

 

Výběrová řízení pro smluvní zaměstnance („CAST Permanent“):

Pořádání testů výběrového řízení pro smluvní zaměstnance bylo kvůli koronavirové krizi značně narušeno. Další vlna testování je plánovaná na červenec 2020.

 

Plánovaná výběrová řízení ve 2. polovině 2020 – může být ještě změněno:

Specializované VŘ na odborníky v oblasti mezinárodních vztahů

(FR/EN);  AD5 + AD7 ;  září 2020

Specializované VŘ na odborníky v oblasti zemědělství a rozvoje venkova

(EN/FR);  AD6; říjen 2020

Specializované VŘ – chemické látky

(EN/FR); AD6; listopad 2020

Specializované VŘ – jaderní inspektoři

(EN/FR); AST3; listopad 2020

Specializované VŘ – odborníci na strukturální reformy

(EN/FR); AD7;  prosinec 2020

Specializované VŘ – překladatelé

(EN/FR/DE); AD5; bude upřesněno

 

Pro další informace sledujte, prosím, také oficiální stránky EPSO o aktuálních výběrových řízeních: https://epso.europa.eu/

Administrators in the field of European Law:

https://epso.europa.eu/job-opportunities/competition/7343/description_en

Czech-Language Lawyer-Linguists:

https://epso.europa.eu/job-opportunities/competition/7690/description_en

Více informací, jak se přihlásit do institucí EU, naleznete na webových stránkách EPSO.

Informace o stážích v institucích EU.

Odkaz na stáže v ESVA/EEAS (Stáže na jednotlivých delegacích EU a dočasné pozice pro tzv. Young professionals):

https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/area/jobs-funds_en

.