Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministři a ministerstvo v historii

 

Jan Hamáček

thumb

27. 6. 2018 - 16. 10. 2018 - 11. ministr pověřen vedením Ministerstva zahraničních věcí České republiky, 1. místopředseda vlády, ministr vnitra- za ČSSD. Vlastní životopis více ►

Martin Stropnický

ministr_zahranici_martin_stropnicky

13. 12. 2017–27. 6. 2018 – 10. ministr zahraničních věcí ČR a místopředseda vlády – za ANO. Vlastní životopis více ►

Lubomír Zaorálek

ministr_lubomir_zaoralek_4

29. 1. 2014–13. 12. 2017 – 9. ministr zahraničních věcí ČR – za ČSSD. Vlastní životopis více ►

Jan Kohout

kohout

10. 7. 2013–29. 1. 2014 – 9. ministr zahraničních věcí ČR – za ČSSD. Vlastní životopis více ►

Karel Schwarzenberg

schwarzenberg_150

od 13. 7. 2010 – 8. ministr zahraničních věcí ČR- za TOP 09 – vlastní životopis Narodil jsem se 10. 12. 1937 v Praze-Bubenči jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga (1911–1986)… více ►

Karel Schwarzenberg

schwarzenberg_w

13. 7. 2010–10. 7. 2013 – 8. ministr zahraničních věcí ČR – za TOP 09. Vlastní životopis více ►

Jan Kohout

kohout

8. 5. 2009–13. 7. 2010 – 7. ministr zahraničních věcí ČR – za ČSSD. Vlastní životopis více ►

Karel Schwarzenberg

schwarzenberg_w

9. 1. 2007–8. 5. 2009 – 6. ministr zahraničních věcí ČR – za Stranu zelených (současně člen strany ODA). Vlastní životopis více ►

Alexandr Vondra

vondra_w

4. 9. 2006–9. 1. 2007 – 5. ministr zahraničních věcí ČR – za ODS. Vlastní životopis více ►

2004: Patnáct let demokratické diplomacie: Kontinuita české zahraniční politiky od roku 1989

cesko

Hlavní události z dějin československé a české diplomacie v letech 1989–2004 v datech a s fotografiemi. V prvních patnácti letech od pádu Železné opony došlo k hlavním změnám v české… více ►

Cyril Svoboda

svoboda

15. 7. 2002–4. 9. 2006 – 4. ministr zahraničních věcí ČR – za KDU-ČSL. Současně do 4.8.2004 místopředseda vlády. Vlastní životopis více ►

Jan Kavan

kavan

22. 7. 1998–12. 7. 2002 – 3. ministr zahraničních věcí ČR. Od 12/1999 i místopředseda vlády ČR za ČSSD. Vlastní životopis více ►

Jaroslav Šedivý

sedivy_w

8. 11. 1997–17. 7. 1998 – 2. ministr zahraničních věcí ČR. Od 1/1998 i místopředseda vlády ČR, bezpartijní. více ►

Josef Zieleniec

zieleniec_w

1. 1. 1993–23. 10. 1997 – 1. ministr zahraničních věcí ČR. Od roku 1996 i místopředseda vlády České republiky za ODS. Vlastní životopis více ►

1993: Rozpad Československa a vznik samostatné české diplomacie

cesko_slovensko

Předzvěstí rozdělení Československa se na poli mezinárodní politiky stal vznik slovenského Ministerstva mezinárodních vztahů, které vytvořila Vláda Slovenské republiky už v roce 1990. Po volbách… více ►

Jozef Moravčík

moravcik_w

2. 7. 1992–31. 12. 1992 – 14. ministr zahraničí – za HZDS. Šestý Slovák v čele ministerstva byl současně posledním ministrem zahraničí Československa. Po vzniku samostatného… více ►

Jiří Dienstbier

dienstbier

10. 12. 1989–27. 6. 1992 – 13. ministr zahraničních věcí Československa a místopředseda federální vlády – za Občanské fórum. Bývalý novinář, zpravodaj ČTK v USA a jeden z… více ►

1989: Sametová revoluce na MZV

sametova_revoluce

V pátek 17. listopadu 1989 začala tzv. sametová revoluce, která ukončila více než čtyřicetiletou vládu komunistického režimu a podnítila znovuobnovení pluralitní demokracie v Československu. 10.… více ►

Jaromír Johanes

johanes_w

12. 10. 1988–10. 12. 1989 – 12. ministr zahraničí Československa – za KSČ. Jaromír Johanes patřil do první skupiny tří československých studentů, kteří studovali moskevský… více ►

Bohuslav Chňoupek

chnoupek_bw

9. 12. 1971–11. 10. 1988 – 11. ministr zahraničí Československa – za KSČ. Bývalý novinář Chňoupek podpořil sovětskou okupaci Československa. Náležel k hlavním představitelům… více ►

Ján Marko

marko_w

2. 1. 1969–31. 12. 1971 – 10. ministr zahraničí Československa – za KSČ. Po sovětské invazi byl odvolán ministr Hájek, který se okupaci postavil v Radě bezpečnosti OSN. Prvním… více ►

1968: Okupace a jednání v Radě bezpečnosti OSN

srpen_1968

V srpnu 2003 spatřila česká veřejnost poprvé po 35 letech záběry z mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN o invazi do Československa v srpnu 1968. Z jednání RB OSN, které se uskutečnilo od 21.… více ►

Jiří Hájek

Hajek

8. 4. 1968–19. 9. 1968 – 9. ministr zahraničí Československa – za KSČ Profesor Hájek jako ministr protestoval v RB OSN proti okupaci Československa. Cesta do New Yorku ho stála… více ►

Václav David

David

31. 3. 1953–8. 4. 1968 – 8. ministr zahraničí Československa – za KSČ, tento bývalý mzdový účetní David patřil ke stoupencům sovětské okupace a k představitelům jednoznačně… více ►

Viliam Široký

siroky_w

14. 3. 1950–31. 12. 1952 – 7. ministr zahraničí Československa – za KSČ, 1953-1963 předseda vlády ČSR Bývalý železničář zodpovědný za nezákonnosti a politickou zvůli 50. let,… více ►

Vladimír Clementis

clementis_vladimir

18. 3. 1948–14. 3. 1950 6. ministr zahraničí Československa za KSČ Vladimír (Vlado) Clementis se narodil 20. 9. 1902 v Tisovci v okrese Rimavská Sobota. Někdejší advokát, poslanec a… více ►

1948: Likvidace samostatné zahraniční politiky

lidove_milice

Ministerstvo zahraničních věcí jako připomínku událostí v době komunistického puče publikuje nástin událostí, které vedly k likvidaci samostatné československé zahraniční politiky a naší… více ►

Jan Masaryk

Masaryk_Jan

5. 4. 1945–10. 3. 1948 – 5. ministr zahraničí Československa – bezpartijní Jeho smrt po uchopení moci prosovětskou komunistickou stranou se vpálila do historické paměti národa… více ►

1945: Obnova diplomacie nezávislého Československa

osvobozeni_1945

Po osvobození v květnu 1945 přistoupila Československá republika k obnově zahraniční služby. I po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava 15. března 1939 působila na okupovaném území vláda, která… více ►

Jan Masaryk

Masaryk_Jan

21. 7. 1940–5. 4. 1945 – ministr zahraničí Prozatímní československé exilové vlády. „Volá Londýn: Hodina odplaty nadešla, boj o vyhlazení nacismu započal. Při jménu, které… více ►

1939: Zrušení ministerstva a předání diplomatických misí Němcům

nacisticka_okupace

Konec státní samostatnosti znamenal i ukončení existence Československa jako zahraničněpolitického subjektu. Na základě prvních zpráv z Berlína vláda ČSR na svém zasedání v noci ze 14. na 15.… více ►

František Chvalkovský

Chvalkovsky

4. 10. 1938–15. 3. 1939 – 4. ministr zahraničí Československa – II. republika. Ministrem za Agrární stranu (Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu). Spolu s… více ►

Kamil Krofta

Krofta

29. 2. 1936–4. 10. 1938 – 3. ministr zahraničí Československa za Národně demokratickou stranu. Byl erudovaným historikem, znalcem českých i evropských dějin a uznávaným odborníkem v… více ►

Milan Hodža

Hodza

18. 12. 1935–29. 2. 1936 – 2. ministr zahraničí Československa, současně premiérem Československa až do demise dne 22. 9. 1938. Ministrem a premiérem za Agrární stranu (Republikánská… více ►

Edvard Beneš

Benes

14. 11. 1918–18. 12. 1935 – 1. ministr zahraničí Československa (za Československou stranu národně socialistickou, v letech 1921–1922 zároveň předsedou vlády Československa).… více ►

1918: Vznik československé diplomacie

tomas_garrigue_masaryk

Funkce ministra zahraničních věcí Československa vznikla 14. října 1918 při jmenování exilové vlády v Paříži. Prvním ministrem se stal Edvard Beneš. Ten byl do této funkce potvrzen při následném… více ►

Ottokar hrabě Czernin z Chudenic

Czernin

22. 12. 1916–14. 4. 1918 – 15. ministr zahraničí Rakouska-Uherska. Pocházel z rodu, který v Čechách sídlil už ve 12. stol. Patřil do něj i Diviš Černín z Chudenic, jeden z 27… více ►

Leopold hrabě Berchtold z Uherčic

Berchtold

17. 2. 1912–13. 1. 1915 – 13. ministr zahraničí Rakouska-Uherska. Pocházel z původně tyrolského rodu, který se v 17. století usadil na Moravě a postupně se rozšířil i do Čech. Z rodu… více ►

Aloys hrabě Lexa z Aehrenthalu

Lexa2

24. 10. 1906–17. 2. 1912 – 12. ministr zahraničí Rakouska-Uherska. Pocházel z rodu, který nepatřil k tradiční šlechtě. Jeho předkové byli českého původu a přinejmenším od 17. století… více ►

Gustav Sigmund hrabě Kálnoky z Köröspataku

Kalnoky

20. 11. 1881–15. 5. 1895 – 10. ministr zahraničí Rakousko-Uherska. Pocházel z původně maďarského rodu, který sídlil v transylvánské části Uher, dnešním Rumunsku. Jedna z větví rodu… více ►

Alexandr hrabě Mensdorff-Pouilly, kníže Dietrichstein z Mikulova

Mensdorff_Pouilly

27. 10. 1864–30. 10. 1866 – 6. ministr zahraničí Rakouska, současně 26. 6. 1865–27. 7. 1865 předseda vlády. Pocházel z původně francouzského rodu, který se usadil v Čechách a na… více ►

Felix kníže Schwarzenberg

Schwarzenberg_Felix_kopie

22.11.1848-5.4.1852 - 3. ministr zahraničí Rakouska, současně porevoluční předseda vlády.Schwarzenbergové patřili k nejmocnějším rodům v Čechách. Rozdělili se na dvě větve, starší krumlovskou a… více ►

Václav Antonín kníže Kounic-Rietberg

Kounic

1753 - 1792 - rakouský státní kancléř: Za svého působení vytvořil ve státní správě post nejvýznamnějšího úředníka monarchie, který v sobě z dnešního pohledu spojoval pozici premiéra, ministra… více ►

1742: Vznik ministerstva zahraničí v habsburské monarchii

Roku 1742 založila císařovna Marie Terezie úřad, který spravoval zahraniční politiku monarchie. Úřad dostal název státní kancelář a v jeho čele stál státní kancléř. Roku 1753 se jím stal moravský… více ►

Jaroslav Lev z Rožmitálu

Lev

1465 - 1467 - vůdce mírového poselství do evropských zemí. Hlavním proklamovaným úkolem poselství krále Jiřího z Poděbrad byla snaha vytvořit unii katolických evropských států. Jaroslav Lev z… více ►

.