Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Josef Zieleniec

 

1. 1. 199323. 10. 1997  1. ministr zahraničních věcí ČR. Od roku 1996 i místopředseda vlády České republiky za ODS. Vlastní životopis

Zieleniec

Josef Zieleniec se narodil 24. dubna 1946. Vystudoval Střední průmyslovou školu jaderné techniky a poté Vysokou školu ekonomickou v Praze (CSc. – ekonomie)

Josef Zieleniec věnoval většinu své profesionální dráhy práci v oblasti ekonomie. Před rokem 1989 pracoval ve Výzkumném ústavu strojírenské technologie a ekonomiky a později v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Kromě své práce v oblasti mikroekonomické teorie se zabýval problémy spojenými s transformací z centrálně plánované ekonomiky k tržní ekonomice. Výsledkem výzkumu prováděného pod jeho vedením byla mj. studie Československo na rozcestí, která významně ovlivnila diskuse o ekonomických reformách po roce 1989.

Počátkem roku 1990 Josef Zieleniec založil a stal se prvním ředitelem Centra pro ekonomický výzkum a vzdělávání (CERGE) na Univerzitě Karlově v Praze. CERGE bylo prvním studijním programem amerického standardu Ph.D v ekonomii ve střední a východní Evropě. V té době byl Josef Zieleniec rovněž jmenován docentem ekonomie a byl členem Vědecké rady Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Je spoluzakladatelem Občanské demokratické strany a pracoval jako místopředseda strany od roku 1991. Po volbách 1992 byl Josef Zieleniec jmenován ministrem mezinárodních vztahů České republiky. Byl jedním z vyjednávačů podmínek rozdělení Československé federace.

Po rozdělení Československa 1. ledna 1993 byl jmenován ministrem zahraničí samostatné České republiky. Po volbách v roce 1996 zastával úřad místopředsedy vlády a ministra zahraničí. Během jeho působení na Ministerstvu zahraničí Josef Zieleniec zahájil a vedl jednání, která vyústila v historické smíření mezi Českou republikou a Německem. Za jeho působení byla také v roce 1997 založena Diplomatická akademie, která zajišťuje vzdělávání špičkových diplomatů.

V říjnu 1997 Josef Zieleniec odmítl přijmout kontroverzní rozhodnutí o financování Občanské demokratické strany a rezignoval na své vládní a stranické funkce.

V současné době je docentem na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, přednáší na New York University a je členem řídícího výboru CERGE.

Je zakladatelem a hlavním partnerem firmy JZP, která se zabývá investičním bankovnictvím a problémy evropské integrace.

Podpis Česko - německé deklarace: Helmut Kohl a Václav Klaus 21.1.1997, foto ČTK

Na jaře 2000 Josef Zieleniec přijal kandidaturu do Senátu jako nezávislý s podporou Čtyřkoalice. Dne 12. listopadu 2000 byl zvolen senátorem za Prahu 4, a to v prvním kole se ziskem 52,11 % hlasů. V Senátu se stal členem výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Ve své práci v Senátu se zaměřuje na problematiku evropské integrace a na boj proti korupci (např. vypracoval, společně s nevládní organizací Transparency international, návrh nového zákona o střetu zájmů). V únoru 2002 se stal delegátem Senátu v Konventu o budoucnosti Evropy. V Konventu pracoval po celou dobu jeho existence až do července 2003 a spolupodílel se tak na přípravě návrhu první ústavy Evropské unie.

Byl poslancem Evropského parlamentu, jako lídr kandidátky Sdružení nezávislých a Evropských demokratů. Fotografii Josefa Zieleniece laskavě poskytla jeho kancelář.

.