Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Martin Dvořák

 
Martin Dvořák

Martin Dvořák

Martin Dvořák se narodil 11. listopadu 1956 v Praze.

V roce 1982 zakončil studia na VŠE Praha, obor finance.

Nastoupil jako ekonom na podnikovém ředitelství Východočeského průmyslu masného s.p. (VČPM), později po konfliktech s komunistickým režimem byl převeden do technického úseku a do výroby.

V březnu 1990 byl kooptován jako místopředseda ONV v Hradci Králové, se zaměřením na komunální služby a dopravu.

V letech 1990 - 1998 byl prvním svobodně zvoleným primátorem města Hradec Králové. Byl v té době také členem předsednictva a posléze i místopředsedou Svazu měst a obcí ČR.

V říjnu roku 1999 se stal členem mise OSN při poválečné obnově Kosova /UNMIK/. Zde pracoval jako administrátor měst Istog/Istok a Gjakova/Đjakovica a také jako ředitel odboru pro rozvoj místní samosprávy pro region Peja/Peć až roku 2002. Ze svého působení v Kosovu napsal a v roce 2001 vydal knihu reportáží „Kosovo na vlastní kůži“, která vyšla též v anglické verzi pod názvem „Kosovo under my skin“.

V roce 2003 působil v Basře jako politický poradce administrátora Coalition Provisional Authority/ CPA/ pro jižní Irák při sestavování dočasných místních vlád. Následně byl přesunut do Bagdádu, kde jako zástupce ČR v Coalition International Council /CIC/ pracoval na přípravě dárcovské konference v Madridu.

Od ledna 2005 se stal pracovníkem Obchodně-ekonomického úseku ZÚ Washington, a v roce se 2007 byl jmenován vedoucím tohoto úseku.

Od srpna 2009 pracoval jako ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu /ODEV/.

Od září 2012 do července 2017 působil jako generální konzul na Generálním konzulátu ČR v New Yorku.

V září 2017 se stal velvyslancem ČR pro Kuvajt a Katar se sídlem v Kuvajtu. Misi ukončil v červnu 2021. 

Od prosince 2021 je náměstkem ministra na Ministerstvu zahraničních věcí v Praze.

 

Je nositelem zlaté Janského plakety pro dobrovolné dárce krve, kterou daroval více než 50x.
Byla mu udělena rovněž Zlatá pamětní medaile Vysoké školy pedagogické v Hradci Králové za zásluhy o rozvoj vysoké školy, Bronzová a Stříbrná pamětní medaile University Karlovy za zásluhy o rozvoj vědy, kultury a školství, Pamětní medaile Vojenské lékařské Akademie Jana Evagelisty Purkyně za zásluhy o rozvoj vojenského lékařského školství, medaile NATO za pomoc při rozšíření NATO a též Medaile A.G. Bella za rozvoj telekomunikaci v ČR.

Martin Dvořák je ženatý, má dvě dcery a syna.

 

.