Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sibiřské archivy 1916 - 1929

 

Tzv. Sibiřské archivy obsahují dochované písemnosti konzulárních úřadů a úřadů politických plnomocníků vlády ČSR, zakládané v době působení československých legií v Rusku ve městech a oblastech jimi kontrolovaných.

Hlavní část fondu tvoří materiál úřadu zmocněnce čs. vlády ve Vladivostoku. Přidruženy jsou materiály jeho důvěrníků v Omsku, Charbinu, Irkutsku, Krasnojarsku a Mandžusku, dále archivy zmocněnce Národní rady na Rusi nebo konzulárního představitele ČSR v Jekatěrinburgu a Krasnojarsku.

 

V přiložené galerii najdete telegramy ze Sibiřského archivu, které našemu národu přiznávají právo na sebeurčení:

Vladivostok, 6.9.1918, Admirál US Navy postupuje por. Brojemu telegram s odpovědí pres. Wilsona rakousko-uherské vládě, který přiznává národům Rakouska Uherska právo na sebeurčení (přikládáme i telegram pres. Wilsona).

Vladivostok, 24.7.1918, Francouzský konzul A. André předává Dr. Girsovi, předsedovi ČSNR ve Vladivostoku, kopii telegramu od francouzského vyslance z Tokia o prohlášení Francie po slavnosti předávání praporu 21. pluku 30.6.1918. Ministr zahraničí Francie oznámil Benešovi, že fr. vláda veřejně prohlašuje právo národa na nezávislost a oficiálně uznává ČSNR jako jeho vrcholný politický orgán.

galerie

Sibiřský archiv

.