Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zveřejňujeme nové fotografie z válečného Londýnského archivu

Kdy: 05.05.2010 , Kde: Praha

U příležitosti oslav konce 2. světové války Ministerstvo zahraničních věcí zveřejňuje vybrané a v některých případech dosud nepublikované fotografie Archivu MZV z válečného, tzv. Londýnského archivu.

Londýnský archiv obsahuje materiály československé exilové vlády v Londýně, včetně řady válečných fotografií z bojových aktivit Čechoslováků. Jedná se o stěžejní fond ke studiu československého zahraničního odboje během druhé světové války. Lze v něm najít důvěrné ale i zcela běžné spisy československé exilové vlády. Jeho obrazová část čítá tisíce fotografií pocházejících z různých zdrojů převážně z let 1940-1945. Londýnský archiv je uložen v Archivu MZV.

Fotografie zachycují snahy prezidenta E. Beneše a londýnské vlády při obhájení kontinuity Československa po Mnichovu 1938 a mezinárodněprávní, diplomatické i vojenské souvislosti tohoto procesu.

Londýnský archiv v rámci Archivu MZV shromažďuje prameny k dějinám československé diplomacie z období okupace Československa. Materiály se týkají i činnosti zastupitelských úřadů, ať již byly předány německé administrativě, či nikoliv. Přibližuje mj. nábor československých dobrovolníků do armády. V rozsáhlém jmenném archivu jsou uloženy i materiály jednotlivých členů a pracovníků vlády, ministerstev a zastupitelských úřadů.

Související odkazy:

Připravilo pracoviště digitalizace OAZI MZV

galerie

Londýnský archiv 1939 - 1945

.