Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

NATO vlajka
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výběrové řízení na stáž v sídle NATO v Bruselu

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR (dále jen "MZV") ve spolupráci s Mezinárodním sekretariátem NATO vyhlašuje výběrové řízení na stáž v sídle NATO v Bruselu pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol.

Stáže jsou určeny pro studenty/studentky a absolventy/absolventky následujících disciplín:

 • diplomacie, politologie, bezpečnostní studia, evropská studia, mezinárodní vztahy a mezinárodní právo

 

Jedná se již o šestý ročník projektu MZV, který má přispět k většímu zapojení studentů a mladých profesionálů do mezinárodních organizací.

Během šestiměsíční stáže, jejíž předpokládané zahájení je v září 2023, se tři úspěšní kandidáti zapojí do práce jednoho z útvarů Mezinárodního sekretariátu NATO v Bruselu. Konkrétně se jedná o stáže na pozicích:

 

1. Political Affairs and Security Policy Division (PASP) – Middle East and North Africa Section (MENA)

Obecné zaměření stáže: PASP je klíčovou divizí hrající ústřední roli při formulaci politiky NATO v bezpečnostní oblasti, zajišťuje vztahy s aliančními partnery a je odpovědná za přípravu summitů a ministerských zasedání NATO. Sekce MENA má na starost prosazování alianční politiky a doménu veřejné diplomacie ve vztazích se zeměmi širšího regionu Blízkého východu a severní Afriky, zejména státy zapojenými do Středomořského dialogu (MeD) a Istanbulské iniciativy spolupráce (ICI) NATO.

 

2. Defence Policy and Planning Division (DPP) – The Defence Policy and Capabilities Directorate (DPCD)

Obecné zaměření stáže: DPP je divize zodpovědná za obranné plánování a hraje klíčovou roli v podpoře zvyšování efektivnosti a účinnosti schopností v této oblasti. Úzce spolupracuje s národními delegacemi, civilním sektorem a strukturami EU. Oddělení Defence Policy and Capabilities Directorate odpovídá především za přípravu zasedání ministrů obrany a analyzuje situaci v oblasti bezpečnostní a obranné politiky.

 

3. Operations Division (OPS) – Defence Institution and Capacity Building Directorate (DICB)

Obecné zaměření stáže: Divize OPS řeší krize a přípravu na ně jak na aliančním území, tak i za jeho hranicemi, přičemž paralelně poskytuje NATO situační přehled o veškerém krizovém dění. Zároveň má OPS v gesci posilování schopností partnerů NATO. Oddělení Defence Institution and Capacity Building Directorate odpovídá primárně za plánování jednotlivých projektů zaměřených na posilování bezpečnosti, výcviku a vzdělávání partnerských zemí.

 

Bližší popis nabízených pozic se nachází v pdf přílohách na konci stránky. 

 

Přihlášky se podávají prostřednictvím e-mailu a výběrové řízení je tříkolové. Do prvního kola budou zařazeni uchazeči splňující následující kritéria:

 • minimální věk 21 let (v den podání přihlášky);
 • občanství ČR;
 • probíhající vysokoškolské magisterské studium v prezenční formě nebo absolventi do 1 roku od ukončení studia v den podání přihlášky;
 • vynikající znalost angličtiny doložená jazykovým certifikátem, aktivní znalost francouzštiny výhodou, nikoli však nutností;
 • dobrá uživatelská znalost aplikací Microsoft Office;
 • silné analytické a komunikační dovednosti;
 • dobrá znalost současného bezpečnostního prostředí;
 • aktivní zájem o českou zahraniční politiku;
 • časová flexibilita pro absolvování celé doby trvání stáže (6 měsíců). Zkrácení stáže nebude s výjimkou závažných zdravotních důvodů umožněno.

Ve druhém kole budou přihlášky vybraných kandidátů posouzeny zástupci Mezinárodního sekretariátu NATO, v kole posledním pak budou nejlepší uchazeči přizváni k osobnímu pohovoru na MZV.

Nástup na stáž se předpokládá na začátku září 2023 a podmínkou je její řádné dokončení (6 měsíců). Stážistům bude MZV po dobu stáže vyplácet stipendium ve výši cca 1600 EUR měsíčně. Na stáž nevzniká právní nárok.

Vybraní uchazeči musí být Národním bezpečnostním úřadem ČR prověřeni na stupeň T (tajné). Získání bezpečnostní prověrky na tento stupeň zpravidla trvá 6 - 7 měsíců.

 Přihláška musí obsahovat:

 • strukturovaný životopis v angličtině (maximální rozsah: 2 strany A4);
 • motivační dopis v angličtině (maximální rozsah: 1 strana A4);
 • kopie jazykových certifikátů;
 • jednu preferovanou pozici z výše uvedené nabídky s odůvodněním výběru;
 • potvrzení o studiu nebo kopii vysokoškolského diplomu.

 

V případě všech odevzdávaných dokumentů (zejména životopisu a motivačního dopisu) je nutné dbát na precizní zpracování. Dokumenty musí být kvalitně formátované a formálně zcela bezchybné. U absolvované praxe uveďte v příslušné části životopisu konkrétní činnosti a úkoly, jimiž jste byli pověřeni. Věnujte přitom zvláštní pozornost tzv. klíčovým slovům, která jsou relevantní pro NATO a zaujmou personalistu, který bude Vaši přihlášku posuzovat. 

Přihlášky zasílejte pouze ve formátu .pdf, a to v jednom souboru PDF s názvem „NIP [Jméno Příjmení] - [název vybrané pozice]“.

Uzávěrka přihlášek je 25. července 2022 (23:59). Kompletní přihlášky zasílejte na adresu nkm@mzv.cz a v kopii na adresu ramzi_abueid@mzv.cz. Do předmětu emailu uveďte „NIP [Jméno Příjmení] - [název vybrané pozice]“. Pouze uchazeči, kteří postoupí do druhého kola, budou kontaktováni. Děkujeme za pochopení.

 

Další užitečné informace ke stážím ve strukturách NATO naleznete na webových stránkách:

 

přílohy

Political Affairs and Security Policy Division - Middle... 313 kB pdf (Acrobat dokument) 17.6.2022

Defence Policy and Planning Division 380 kB pdf (Acrobat dokument) 17.6.2022

Operations Division - Defence Institution and Capacity... 385 kB pdf (Acrobat dokument) 17.6.2022

.