Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MOOCs - univerzitní a doplňkové vzdělávání otevřené pro všechny

 

Pokud během výjezdu, doprovázejíc partnera přemýšlíte nad doplněním vzdělání, rádi bychom Vám představili MOOCs (Massive Open Online Courses - Hromadné otevřené online kurzy), které nám nabízejí široké možnosti doplnění kvalifikace, získání poznatků o nejnovějších technologiích a vědeckých teoriích, či "jen" prohloubení znalostí v oblasti našich zájmů.

Základním rysem všech kurzů je bezplatnost (zpoplatněno mohou být například speciální ověřené certifikáty, zda některá doporučená literatura, jejich koupě však není podmínkou úspěšného ukončení kurzu), otevřenost všem studentům a relativně krátké trvání (obvykle od 4 to 10 týdnů). Počet účastníků v jednom kurzu se pohybuje od několika set až po statisíce (rekord drží kurz Social Psychology profesora Scotta Plousa, který měl téměř štvť milionu účastníků).

Obsah zahrnuje širokou škálu oblastí - od počítačových věd, přes matematiku, biologii, chemii, pedagogiku až po ekonomické vědy a humanitní či umělecké obory. Největší platformy spolupracují s prominentními univerzitami, takže můžete absolvovat stejné kurzy jako studenti Harvardu, Stanfordu, Yale, Berklee College of Music, MIT, John Hopkins University a mnoho, mnoho dalších.
Výuka má několik základních prvků:

• Přednášky představuje obvykle několik 10-20 min. dlouhých videí nahraných profesorem, v nichž vysvětluje danou látku. Jsou zpravidla zveřejňovány v týdenních intervalech.

• Doplňující texty, doporučené či povinné pro úspěšné ukončení kurzu (učebnice, online zdroje ...)

• Praktické domácí úkoly, s kontrolou a hodnocením automaticky, počítačem (v případě možnosti krátkých jednoznačných odpovědí, jako např. Výsledky výpočtů), nebo ostatními studenty (tzv. Peer grading, při kterém má každý student kromě odevzdání vlastní práce povinnost ohodnotit 5 náhodně, počítačem vybraných prací ostatních studentů).

• Průběžné kvízy a závěrečný test

• Diskusní fóra, na kterých si studenti vzájemně pomáhají vysvětlením nejasných bodů přednášky, spolupracují na skupinových domácích úkolech, vytvářejí studijní a debatní skupiny.
Fakt, že všichni studenti začínají kurz ve stejné době umožňuje i v tomto virtuálním prostředí vytvořit pocit společné třídy, v níž se všichni učí ve stejné době stejnou látku, spolu komunikují, v některých případech dokonce utvoří lokální studijní skupiny, které se i fyzicky setkávají a dále danou látku spolu přebírají.

A kde kurzy najít?

Největší platformou, sdružující téměř 50% všech kurzů v 14 jazycích, je Coursera (www.coursera.org). Jinými známými jsou napr.edX (online platforma Harvardu a MIT), zda španělská Miriada X.

Kompletní seznam 10 nejpopulárnějších poskytovatelů:

Coursera  (téměř 50% všech kurzů, z různých univerzit)

Canvas Network

edX (kurzy např. Harvardu, MIT, či Berklee college of music)

Miriada X (sdružující španělské univerzity)

Open 2 Study

Udacity

FutureLearn

iversity (sdružující německé univerzity)

FUN - France Université Numérique (sdružuje francouzské univerzity)

Khan Academy (též přístupná v češtině, Khanova škola)

Celkový přehled kurzů, spolu s možností nabízí například Class Central, nebo česky stránka Mimo školu.

.